8.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

Rexhaj në Gjonaj: Hasi i rëndësishëm për Komunën e Prizrenit

Rexhaj-gjonaj-hasLëvizja Vetëvendosje! në Prizren ka takuar banorët e fshatit Gjonaj. Kandidati i VV-se për kryetar dhe kandidatët për ansamble te Prizrenit, shpalosën pjesë të alternativës për qeverisje si dhe diskutuan për problemet e përditshme të banorëve të këtij fshati.

Rexhaj në këtë takim tha se fshati Gjonaj dhe rajoni i Hasit në përgjithësi vazhdojnë të mbesin pjesë të rëndësishme të Komunës sonë, si në aspektin e trashëgimisë kulturore ashtu edhe në atë ekonomik.

“Remitancat e hasianëve që punojnë jashtë shtetit, aktualisht janë burim kryesor i të ardhurave për qytetarët e kësaj ane. Mirëpo, krahas tyre subvencionimi i sektorit prodhues, në veçanti i bujqësisë, paraqet një veprim të domosdoshëm për zhvillim të qëndrueshëm të kësaj zone”, tha Rexhaj.

Duke potencuar përkushtimin e mbrojtjes së interesave të qytetarëve, kandidatët e Lëvizjes Vetëvendosje! theksuan se do të jenë zëri i të gjithë qytetarëve nëpër institucionet e pushtetit lokal.

Ndër temat tjera që u diskutuan në këtë takim, ishin zbutja e kritereve për subvencionim si dhe mundësia e hapjes së një shkolle profesionale për teknologji ushqimore./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Trembëdhjetë raste të reja me HIV/AIDS në Kosovë

Dita ndërkombëtare e luftës kundër HIV/AIDS-it e gjen Kosovën me 13 raste të reja të personave të prekur me këtë virus gjatë vitit 2023. Shefi...

Veseli u tha vizitorëve të mos iu afrohen dëshmitarëve, mbrojtja thotë se prokuroria e fshehu këtë deklaratë

Mbrojtja e Kadri Veselit ka kundërshtuar fort pretendimet e prokurorisë rreth bisedave të përgjuara në Qendrën e Paraburgimit në Hagë, duke thënë se bisedat...

Lajmet e Fundit