19.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Roger Federer njofton tërheqjen nga tenisi

Një tjetër legjendë tërhiqet nga sporti aktiv. Pas Serena Williams, Roger Federer ka njoftuar se Laver Cup do të jetë turneu i tij i fundit. Pas këtij turneu, ai ka njoftuar se do të pensionohet dhe nuk do të garojë në Grand Slam apo Tour.

Tenisti zviceran, përmes një video zanore, e ka njoftuar largimin e tij nga ky sport. Federer lirisht mund të quhet si një prej më të mëdhenjve të sportit të tenisit, teksa i ka fituar 20 Grand Slam gjatë karrierës së tij.

“Padyshim dhurata më e madh që më ka dhënë tenisi është njerëzit të cilët kamë njohur përgjatë këtij rrugëtimi; Shokët, bashkëpunëtorët dhe patjetër tifozët.
Siç e dini, tre vitet e fundit kanë qenë tejet sfiduese prej problemeve fizike, të cilët më kanë detyruar edhe të operohem. Kam punuar shumë që të rikthehesha konkurrues, por i njoh mirë limitet e trupit tim.

Dhe, mesazhet kanë qenë të qarta. Tashmë jam 41-vjeç dhe kam luajtur më shumë se 1500 ndeshje përgjatë 24-viteve. Tenisi më ka trajtuar shumë herë më mirë seç e kam menduar ndonjëherë dhe tashmë duhet ta kuptoj se ka ardhur koha për t’i dhënë fund karrierës. Laver Cup javën e ardhshme në Londër do të jetë impenjimi i fundit. Sigurisht, do të luaj tenis, por jo në turne Grand Slam”, përfundon Federer.

Më Shumë

Liria konfirmon zyrtarisht se Rahman Kiçe nuk është më pronar

Liria ka njoftuar se Rahman Kiçe nuk është më pronar i klubit, derisa kanë filluar një rioganrizim të brendshëm. Kluni nga Prizreni ka bërë të...

Babai i Aviciit: Më mungon çdo minutë, por zemërohem me të që u largua

Më 20 prill të vitit 2018, bota humbi një superyll muzikor, DJ-in suedez Avicii. Në moshën 28-vjeçare, ai humbi jetën në mënyrë tragjike ndërsa ishte...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit