14.1 C
Prizren
E martë, 13 Prill, 2021

Rrëfim rrëqethës i Agim Zeqirit, nga Celina:Katër kufoma ishin pa kokë!

Njeriu mund të bindet për kuptimin e lirisë posa hyn në fshatin Celinë dhe sheh
me sy të vet gjithë atë shkatërrim e mjerim që ka lënë lufta…

Shënimet autentike në terren,në vitin 2002, që m’i dha atëbotë Shaqir Hamëz Fazliu, i lindur më 1937, shpalosin tre detaje, e që janë tri drama në vete, e që kanë ndodhur në
fshatin Celinë të Rahovecit.

Vrasja e fëmijës trevjeçar, vrasja e një memeci që nuk mund të thoshte fjalët “Rroftë
Serbia!”, si dhe vrasja e 16 anëtarëve të një shtëpie të familjarit Agim Zeqiri.

Shaqiri, posa e pa nga larg të ecte rrugës Agimin, më tha se është i fortë si guri. I ka humbur 16 anëtarë të familjes, por ia del të mbahet i fortë!

Ç’rrëfen Agim Zeqiri?

“I kam humbur 16 anëtarë të familjes. Më të vegjlit e vrarë, e që janë gjetur më vonë, janë: Vajza Alma, një vit e gjysmë, djali Albani, tre vjeç dhe Blendari nëntë vjeç.

Familjarët e mi janë marrë në orën 15 dhe në afërsi të shtëpisë i kam gjetur 7 kufoma. Katër kanë qenë pa kokë, e tri kufoma ishin nga Krusha e Madhe.

Kur na morën, na ndanë burrat nga gratë. Djemtë mbi 18 vjeç i tubuan në oborrin e shtëpisë. E, kur i pa, djali im tha:

“Bacë, do të na pushkatojnë të gjithëve, a?!”. “Jo”, i thashë, duke u munduar t’i jepja
kurajë. Djemtë m’i morën nga duart… U thashë policëve dhe paramilitarëve, në oborrin tim, se ua jap 5 mijë marka gjermane, veç t’i lirojnë djemtë.
“Cilët djem?”, pyeti polici.

“Të gjithë djemtë m’i lironi!”, i thashë.
“Si t’i lirojmë, kur ne po i kërkojmë pikërisht këta?! Ik!”, ma ktheu ai.

“Nuk shkoj askund pa i liruar të 40 djemtë që i keni tubuar!”, i thashë me
një farë guximi.

Atëherë, polici m’i mori pesë mijë marka dhe i liroi djemtë. Por, nuk ishte fundi i lirisë, sepse drama me vrasjen e njerëzve ende nuk kishte
filluar…

Të gjithë banorët e Celinës mbaheshin të kidnapuar. Diçka do të ndodhte… Na nisën për në Xërxë. Udhëtonim rrugës së hekurudhës në rrethim të plotë. Dhe, teksa ecnim,
nga snajperi u qëllua Can Jangishta dhe vdiq.

Natën e kaluam mbi hekurudhë. Të nesërmen në mëngjes na tubuan në lëndinë nga katër vetë në grup dhe na thanë të shtriheshim mbi tokë.

Drama nisi me vrasjen e të riut, Agim Ramadanit Drama nisi me vrasjen e një djali të ri,
që quhej Agim Ramadani. Djaloshi e mbante përdore nënën e paralizuar. Plaka mbeti e shtrirë, pranë djalit të vrarë, Agimit.

Dhe, vrasje pas vrasje, vazhdoi drama e vrasjeve në fshatin Celinë”, thotë Agimi.

Andaj, tash, kur edhe janë zgjedhjet dhe ky përvjetor ndodhet afër, ndoshta dikush i ka harruar këto tragjedi të popullit shqiptar më 1999! Por, ka edhe njerëz që qajnë çdo ditë për të vrarët…Pra, vitet ikin, por dhembja nuk ka të
ndalur…

https://kosovarja-ks.com/revista/2021/Kosovarja_04_OK.pdf

Më Shumë

Prizren, nusja dyshohet se ka kanosur vjehrrën

Një grua ka raportuar në Policinë e Kosovës së është kanosur nga reja e saj. Rasti ka ndodhur dje rreth orës 18:10 në Prizren. Me vendim...

PDK-ja në Prizren kërkon tërheqjen e konkluzionit të Haskukës për zyrat e partive

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren, ka thënë se kryetari i komunës, Mytaher Haskuka, po ushtron presion mbi subjektet politike opozitare që përfaqësohen...

Vaj dhe gaz në aeroport

Hajdar Mallaku (Tregim) Në aeroportin "Adem Jashari" të Prishtinës po e përcillja djalin për në kurbet. Kish qëndruar njëzet ditë në pushim në Kosovë dhe po...

Një ëndërr e lënë përgjysmë

Edhe gjashtë muaj e ndanin nga dita që në vogëli e kishte ëndërruar kaq shumë. “Çdo gjë ishte gati”, kujton Genta Lala, “fustani, ftesat,...

Bacë Adem Demaçi, Ibrahim Rugova dhe Adem Jashari

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA Mungesë e historisë apo histori e politizuar: Shqiptarët e kanë një problem me historinë, mungon vazhdimësia e historisë së shkruar...

Drita Millaku e VV’së shpall kandidaturën për kryetare të Prizrenit

Deputetja e Vetëvendosjes, Drita Millaku, përmes një shkrimi në llogarinë e saj në facebook, ka shpallur kandidaturën e saj për kryetarë të Prizrenit. Millaku ka...

Në Spitalin e Prizrenit, trajtohen 113 pacientë

Sipas raportit të punës, në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 911 pacientë. Nga kjo shifër, 750 raste janë të...

Bideni anulon fondet për murin SHBA-Meksikë

Presidenti Joe Biden anuloi fondet për ndërtimin e murit në kufirin midis SHBA-së dhe Meksikës, në buxhetin e zhvilluar për vitin 2022, përfshirë ato të...

DASHURI SI KULLA E BABILONIT

Ai vallëzonte lehtë këtë mbrëmje në krahët e një femre me hundë të shpuar, teksa fustani i saj edhe për meshkujt tjerë ishte tërheqës....

Drita Millaku e VV’së shpalli kandidaturën për kryetare të Prizrenit: Ja çka thotë Haskuka

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka folur për shpalljen e kandidaturës e kolegës nga partia, Drita Millakut për kryetare të kësaj komune në zgjedhjet...

Zhduket një e mitur në Prizren

Një vajzë e mitur është larguar nga shtëpia e saj në Prizren dhe nuk është kthyer më. Rastin në Polici e ka paraqitur babai i...

Vdes një 48 vjeçar nga koronavirusi në Rahovec

Një 48-vjeçar nga Rahoveci ka vdekur nga koronavirusi ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës. Sipas këtij njoftimi brenda 24-orëve në...

Ylli mposhtë Sigal Prishtinën dhe kualifikohet për në gjysmëfinale

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore ndaj Sigal Prishtinës 70:87, duke u kualifikuar në gjysmëfinale të Final 8 të Ligës Unike. Përkundër se Sigal Prishtina...

Vitia: Në Kosovë po dominon varianti britanik i coronavirusit me mbi 95 për qind

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konference për media tha se masat shtesë kundër COVID-19 që kanë hyrë në fuqi sot janë të...

“Së shpejti në ring”, Florian Marku paralajmëron surprizën e radhës

Florian Marku, pas fitores së tetë në boks kundër Rylan Charlton, mezi pret të rikthehet sërish në ring. Ende nuk ka një datë se...

Vaksinohet 101 vjeçarja nga Prizreni

E moshuara Naile Memaj nga Zhuri i Prizrenit, gjatë ditës së sotme është vaksinuar nga shërbimi mjekësor i QKMF-së në Prizren. Ajo është ndër personat...

Lajmet e Fundit