19.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Rusia po përgatitet për një fushatë të madhe rekrutimi me ‘400,000 trupa’ – Zelensky refuzon thirrjet për negociata me Putinin

Mediat ruse po raportojnë se autoritetet po përgatiten të fillojnë një fushatë të madhe rekrutimi ushtarak me qëllim të regjistrimit të “400,000 trupave shtesë”.

Dhe Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Rusia po e paraqet fushatën si një përpjekje për personelin vullnetar, profesional dhe jo një mobilizim të ri, të detyrueshëm, përcjell Telegrafi.

Ajo shtoi se autoritetet ruse ka të ngjarë të kenë zgjedhur një gjoja “model vullnetar” për të përmbushur mungesën e personelit të tyre në mënyrë që të minimizojnë mospajtimin e brendshëm.

 

Por Ministria e Mbrojtjes vë në dukje se rindërtimi i fuqisë luftarake të Rusisë do të kërkojë më shumë sesa personel – pasi ajo ka nevojë për më shumë municione dhe pajisje ushtarake sesa ka aktualisht në dispozicion.

Ky lajm vjen në kohën kur presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka kundërshtuar ata që sugjerojnë se ishte koha për një zgjidhje të negociuar me liderin rus Vladimir Putin.

“Ne duhet të heqim qafe iluzionin se kompromisi me të keqen mund t’i japë diçka lirisë dhe armiqtë e demokracisë duhet të humbasin”, ka thënë Zelensky në samitin e dytë të demokracisë të udhëhequr nga SHBA.

Më Shumë

Cristante: Shqipëria është e vështirë për t’u përballur

Bryan Cristante këmbëngul se Italia “di se si të fitojë dhe dëshiron të përsërisë veten” në Euro 2024, ndërsa Roma “bëri përparim” kur Daniele...

Një 45-vjeçare dyshohet se është vetëvrarë mëngjesin e sotëm në Prizren

Një ngjarje tragjike ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prizren, ku një grua dyshohet se është vetëvrarë. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin, Shaqir Bytyqi,...

Lajmet e Fundit