13.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Saimir Pirgu, në Tiranë me një koncert bamirëse

Saimir-Pirgu“Së shpejti do të vij në Tiranë për një koncert bamirësie, në mbështetje të kauzës ‘Down Syndrome Albania’. Kauzë kjo, që vërtet meriton një mbështetje nga të gjithë ne. Prezenca juaj në koncert do të ndihmojë shumë sensibilizimin e shoqërisë sonë për njerëzit dhe fëmijët me këtë lloj sindrome. Unë me gjithë kolegët e mi, Mariana Leka, Vikena Kamenica e Sidrit Bejleri, nën kontributin dhe mbështetjen e madhe të Orkestrës të TKOB-it dhe mjeshtrit M. Zhani Ciko, ju mirëpresim”. Kështu u është drejtuar tenori i njohur Saimir Pirgu adhuruesve të muzikës klasike, shkruan Mapo.

Është një iniciativë personale e tij për të bashkuar në një koncert bamirësie edhe të tjerë këngëtarë lirikë më 25 tetor në sallën e Teatrit të Operas dhe Baletit.

‘Down Syndrome Albania’ është një organizatë ekonomikisht jofitimprurëse, themeluar më 13 qershor 2013 nga prindi i një fëmije me sindromën Down, me qëllim rritjen e cilësisë së jetesës të personave me SD dhe familjarëve të tyre në Shqipëri.

Kësaj iniciative i bashkohen edhe artistët më në zë të skenës operistike.

Më Shumë

Neser në Malishevë fillon spërkatja e zonave endemike nga ethet hemoragjike

Nga neser në Komunën e Malishevës se do të bëhet spërkatja selektive nga toka të zonave endemike nga ethet hemoragjike Krime Kongo. Drejtoria për mbrojtje...

‘Shuhen’ shpresat për Shqipërinë, Brajan Gruda thirret nga Gjermania

Dy lojtarët gjermanë U-21 Brajan Gruda dhe Rocco Reitz do të kenë mundësinë të stërviten me skuadrën e të moshuarve përpara Euro 2024. Kur...

Lajmet e Fundit