11.8 C
Prizren
E mërkurë, 21 Shkurt, 2024

Sejdiu: Pavarësia ishte premtim i presidentit Bush

FatmirSejdiu-ldkIsh-presidenti Fatmir Sejdiu ka rrëfyer prapaskenat që quan deri te shpallja e pavarësisë së Kosovës.

Vënien e nënshkrimit si personi i parë në dokumentin e sjelljes së Pavarësisë e cilëson si momentin më të mirë të jetës së tij.

Fatmir Sejdiu që ka ushtruar postin e presidentit të vendit nga viti 2006 deri në vitin 2010 në një intervistë për “Tribunën” rrëfen detaje të procesit të gjatë deri në shpalljen e pavarësisë.

“Për 17 shkurtin ishte vendosur dy javë para shpalljes së pavarësisë, opsion ka qenë edhe 28 nëntori. Presidenti Bush na premtoi një vit më herët se Kosova do të jetë e pavarur”, thotë Sejdiu.

 

Më Shumë

Jasharaj: Kam frikë se mund të fillojë një grevë e heshtur tek mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit dhe Shkencës, Rrahman Jasharaj, ka thënë se mësimdhënësit janë tejet të pakënaqur me Ligjin e Pagave dhe...

Ndahen Çmimet Vjetore për Letërsi për vitin 2023, Anton Nikë Berisha merr çmimin “Azem Shkreli” për vepër jetësore

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka ndarë Çmimin Kombëtar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli” dhe Çmimet Vjetore për Letërsi për vitin 2023. Anton Nikë...

Lajmet e Fundit