18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Sejdiu: Vota e sovranit përcaktoi vendin e secilit

FatmirSejdiu-ldkIsh-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, i cili është edhe kryetar nderi i LDK-së, ka thënë se zgjedhjet parlamentare të 8 qershorit treguan kulturën demokratike të qytetarëve të Kosovës.

Në një deklaratë për media, duke mos e komentuar humbjen e LDK-së, ka thënë se është momenti për ta vlerësuar përkushtimin qytetar të votuesve dhe po kështu, sipas tij, edhe përgjegjshmërinë e partive politike për mbarëvajtjen e deritashme të procesit zgjedhor.

“Procesi zgjedhor dhe vota e elektoratit përcakton vendin dhe forcën e partive politike dhe ky përcaktim politik kërkohet të respektohet, duke kontribuar të gjitha subjektet elektorale në vazhdimin e proceseve tjera të konsolidimit të institucioneve legjislative dhe ekzekutive. Shpresojmë në vazhdimin e këtij procesi demokratik dhe në përmbylljen e tij të suksesshme, me ç’rast fituesit më të mëdhenj do të jenë qytetarët dhe perspektiva evropiane e qytetarëve dhe e shtetit të Kosovës”, ka thënë Sejdiu.

Më Shumë

Suhareka ‘blindon’ kapitenin Yll Hoxha

FC Suhareka ka arritur marrëveshje për zgjatjen e bashkëpunimit me futbollistin Yll Hoxha, i cili është edhe kapiten i kësaj skuadre. Skuadra që e ka...

Digjet një veturë në autostradën Prishtinë-Prizren

Një veturë është djegur sot në orët e hershme të mëngjesit në autostradën Prishtinë-Prizren. Vetura është djegur rreth orës 02:40. Telegrafi ka kontaktuar me Policinë e...

Lajmet e Fundit