10.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

Selimi përfundon deklaratën para Salustros

SulejmanSelimi5-25(E plotësuar) Ka përfunduar deklaratën e tij para prokurorit Salustro, ish komandanti i Shtabit të përgjithshme të UÇK-së, Sylejman Selimi. Avokai i Selimit, Tomë Gashi tha se klienti i tij ka dhënë një deklaratë sqaruese shumë të shkurtë, lidhur me interesimin e prokurorit Salustro, për pozicionin e tij gjatë luftës, në vitin 1998.

Gashi pohoi se pas kësaj deklarate sqaruese, beson se prokurori Salustro, do të pushojë hetimet ndaj Selimit dhe të tjerëve.

Ai tha se kanë bërë kërkesë për zbutjen e masës së paraburgimit, me ndonjë masë tjetër. Ndërsa tha se Selimi nuk është pyetur sot për keqtrajtimet në Likoc, për të cilat akuzohet, por vetëm për pozicionin e tij në UÇK.

 

Rrecaj: Akuzat ndaj Jasharit, të pabaza

Të akuzuarit e “Grupit të Drenicës” sot po intervistohen nga prokurori Mauricio Salustro. Deri më tash është intervistuar Sahit Jashari, ndërkohë në këto çaste, po përballet me prokurorin Salustro Sulejman Selimi dhe në orët e pasdites pritet të intervistohet edhe Sami Lushtaku dhe të tjerët. Shtatë të pandehurit po akuzohen për krime lufte të kryera në rajonin e Drenicës.

Menjëherë pas intervistimit të Sahit Jasharit, avokati i tij mbrojtës, Tahir Rrecaj, i ka thënë Radio Kosovës se në raport me klientin e tij, prokurori nuk ka dëshmi të mjaftueshme. Ai tha se Mauricio Salustro nuk ka dëshmi me të cilat do ta vërtetonte dyshimin e bazuar mirë, ashtu siç kërkohet me kodin e procedurës penale për të ngritë aktakuzë.

“Ne i kemi ofruar prokurorit një propozim për grumbullimin e dëshmive shtesë, me të cilat do të vërtetohej se akuzat e ngritura kundër Sahit Jasharit kinse në vrasjen e Ivan Bullotoviqit në vitin 1989 nuk qëndrojnë. Sepse, në vet shkresën e prokurorisë ekzistojnë dëshmi se atë vrasje ka mundur ta kryejnë krejt dikush tjetër. Pra, jo vetëm që nuk e ka kryer Sahit Jashair por, asnjëri nga personat e dyshuar që akuzohen si “Grupi i Drenicës” nuk e ka kryer atë vrasje”, ka thënë ai, transmeton RTK.

Pas Jasharit, prokuroi Salustro interviston Sulejman Selimin. Ndërkohë, procesi i intervistimit të të pandehurve pritet të zgjasë deri vonë. Ndërkohë, intervistimi i Sami Lushtakut, pritet të bëhet në orët e paditës. Shtatë të akuzuarit janë Sylejman Selimi, Sami Lushtaku vëllezërit Jahir e Zeqir Demaku, Sahit Jashari, Hysni Thaçi dhe Avni Zabeli. Dhe të gjithë këta gjenden në paraburgim që nga muaji i kaluar.

 

Sot, “Grupi i Drenicës” para Salustros

Shtatë të pandehurit e “Grupit të Drenicës” do të përcillen sot (e mërkurë) nga Qendra e paraburgimit deri në Prokurorinë Themelore në Prishtinë ku pritet të paraqiten për t’u përballur me pyetjet e Prokurorit italian Mauricio Salustro, lidhur me akuzat për krime lufte.
Këtë e ka konfirmuar për Express edhe mbrojtësi i të pandehurit Sahit Jashari, avokati Tahir Recaj.

“Me ftesë të Prokurorit Salustro do të paraqitemi para Prokurorisë në Prishtinë, ku të pandehurit do të merren në pyetje lidhur me akuzat për krime lufte. I mbrojturi im Sahit Jashari do të paraqitet në ora 10: 30”, tha Recaj.

Ish- Komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimi, përballjen me Salustron do ta ketë në orën 11:30, ndërsa menjëherë pas tij është radha e Kryetarit të Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku.

Avokati Recaj tha se është në dijeni që Prokurori është në përfundim të hetimeve.

Ndërsa, pohoi se vendimi për ngritje apo jo të aktakuzës pritet të kumtohet në fund të shtatorit eventualisht në muajin tetor të këtij viti.

“Ne presim përmbyllje të hetimeve meqë me sa kemi informata Prokurori ende nuk ka arritur të sigurojë prova të mjaftueshme për ngritje të aktakuzës lidhur me akuzat që ua vë”, tha Recaj.

Burime ndërkombëtare të Express ndërkaq bëjnë të ditur se Salustro është i bindur në fajësinë e të dyshuarve dhe se pritet që qysh në tetor ta ngrit aktakuzën ndaj të pandehurve.

Që të gjithë të dyshuarit gjenden në Qendrën e paraburgimit qysh prej muajit të kaluar.

Përveç, Sylejman Selimit dhe ish- Komandantit të Zonës Operative të Drenicës, Sami Lushtaku të dyshuar të tjerë janë edhe ish- komandanti i brigadës 111, Jahir Demaku; vëllai i tij, Zeqir Demaku, Sahit Jashari, Avni Zabeli dhe Hysni Thaçi.

Selimi akuzohet për shtatë vepra penale, Lushtaku me tri vepra penale, ndërsa Sahit Jashari me tetë vepra penale.

Sipas pretendimeve të Salustros ish- pjesëtarët e UCK-së dyshohen për krime lufte kundër popullsisë civile në formën e dhunimit të integritetit trupor dhe shëndetit të civilëve të mbajtur në qendrën e ndalimit të UÇK’së në Likovc (komuna e Skënderajt). Ndërsa, Sami Lushtaku dyshohet për vrasjen e një civili.

Sipas Prokurorit Salustro, ish- komandanti Sylejman Selimi me autoritetin e tij si anëtar i UÇK-së dhe si person që ka ushtruar kontroll mbi qendrën e burgimit në Likofc në bashkëpunim me Sami Lushtakun, Avni Zabelit dhe Sahit Jasharit, dhunuan integritetin trupor dhe shëndetin e një numri të pacaktuar civilësh shqiptarë, të mbajtur në qendrën e burgimit.

Dhunë dyshohet se Selimi ka ushtuar edhe mbi një dëshmitarë tjetër të rastit, duke e rrahur atë me grushte dhe shkopinj druri.

“Ka urdhëruar dëshmitarin B, një civil të mbajtur në qendrën e burgimit në Likofc, të qëllonte vazhdimisht dëshmitarin A me një copë druri dhe shtypi organet gjenitale të dëshmitarit A, dhe e tërhoqën në tokë më pas”, thuhet në një dokument të hartuar nga prokurori që po udhëheq me hetimet që është publikuar në mediat vendore.

Kryetari i Skënderajt ndërkaq po hetohet për vrasjen e një burri në Galicë të Dubovcit duke e qëlluar tri herë në kokë dhe për keqtrajtimin e disa të burgosurve në qendrën e burgimit të UÇK-së.

Sahit Jashari, ndërkaq po hetohet për dhunim trupor të Ivan Bulatovic, një oficer serb i policisë të mbajtur peng nga UÇK-ja.

Më Shumë

Edhe nga dy muaj paraburgim për katër të dyshuarit për grabitjen e argjendarisë në Suharekë

Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë, Bujar Basha,...

Kuvendi i Prizrenit do të mbajë mbledhje solemne me rastin e 26 vjetorit të Epopesë së UÇK-së 

Kryesuesja e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, Antigona Bytyqi, ka ftuar të gjithë anëtarët e Kuvendit për mbledhjen solemne, me rastin e 26 vjetorit...

Lajmet e Fundit