4.8 C
Prizren
E hënë, 22 Prill, 2024

SHBA, dështon një tjetër ekzekutim me vdekje

burguuuuJoseph Wood, i cili ishte dënuar me vdekje është ekzekutuar në Arizona, por injeksioni nuk ka shkuar si duhet, pasi u deshën rreth dy orë që viktima të ndërronte jetë.

Avokatët e Wood, i cili ishte autor i një vrasje të dyfishtë paraqitën një ankesë urgjente. Ata argumentuan se procesi i zgjatur i ekzekutimit prej, rreth 2 orë, ka shkelur të drejtat e klientit të tyre. Avokatët deklaruan se ekzekutimi me injeksion nuk duhet të zgjaste më shumë se 10 minuta.

Wood ishte dënuar që në vitin 1989 për vrasjen e të dashurës së tij, si edhe të babait të saj. Ai kishte kërkuar që të bëheshin të ditura emrat e medikamenteve që do të përdoreshin në injeksionin vdekjeprurës, por autoritetet nuk reaguan, duke kryer ekzekutimin e tij.

Gjatë vitit, zyrtarët në Arizona i kishin thënë avokatëve të Joseph Wood se do të përdorej një kombinim, midazolam dhe hydromorphone, për ekzekutimin. Por ata nuk pranuan të identifikonin emrin e prodhuesit të injeksionit, duke u justifikuar me ligjin e ruajtjes së sekretit shtetëror, që ka për qëllim ruajtjen e emrit të krijuesit të drogës nga masat ndëshkimore.

Më Shumë

Promovohet libri “Fotografitë që pavdekësuan Prizrenin”

Libri " Fotografitë që pavdekësuan Prizrenin" i autorit Salajdin Krasniqi u promovua mbrëmë në Prizren . Libri është vlerësuar lartë. Redaktori Dr. Nexhat Çoçaj tha se...

“Krizë” për Vjosa Osmanin: Veç 1 mijë e 168 euro në bankë

Agjencia për Parandalimin e Korrupsionit ka publikuar regjistrat e deklarimit të pasurisë. Në mesin e personave zyrtarë që kanë deklaruar pasurinë janë edhe krerët e...

Lajmet e Fundit