0.8 C
Prizren
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

ShBA-ja po përgatitet për dozën e tretë të vaksinës

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave pritet të miratojë dozën e tretë të Covid për personat me imunitet të dobët. Vendimi u mor në korrik pas një takimi të një grupi ekspertësh , të cilët thanë se ishte e nevojshme një dozë përforcuese për të rriturit me imunitet të dobët.

Kur sistemi imunitar është i dobët, aftësia e trupit tonë për të luftuar pataogjenët është e kufizuar ose mungon plotësisht. Sipas mjekëve, edhe të vaksinuarit mund të preken nga Covid.

Rreth 2.7% e të rriturve në Shtetet e Bashkuara kanë imunitet të dobët dhe këtu përfshihen personat që vuajnë nga kanceri, kanë kryer transplant të organeve ose janë të infektuar me HIV.

Në korrik, Izraeli u bë vendi i parë që miratoi një dozë përforcuese për personat me imunitet të dobët dhe të moshuarit. Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar gjithashtu priten të fillojnë vaksinimin me një dozë të tretë nga shtatori.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë thirrje për një moratorium në dozat përforcuese të paktën deri në shtator për ti dhënë mundësinë vendeve të varfra të kenë qasje në vaksina.

Më Shumë

Shkak i një konflikti në rrjetet sociale, dy të mitur nga Malisheva rrahin një të mitur tjetër

Janë arrestuar dy të mitur në Malishevë pasi që kanë sulmuar fizikisht një të mitur tjetër. “Janë arrestuar dy të dyshuar të mitur meshkuj kosovar...

Ushtrojnë dhunë psiqike ndaj nuses së djalit të tyre në Prizren, intervistohen vjehrrit

Një femër ka raportuar se në vazhdimësi ka dhunë psikike nga vjehrrit e saj. Sipas raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur...

Lajmet e Fundit