24.8 C
Prizren
E enjte, 21 Shtator, 2023

Shtëpia e familjes Bardhi në Prizren po i nënshtrohet restaurimit

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren njofton se kanë filluar punimet për restaurimin e shtëpisë së familjes Bardhi, e cila gjendet në zonën e VI-të, zonë e shfrytëzimit të përzier dhe e banimit në qendrën historike, respektivisht në rrugën “Mehemt Pasha” në Prizren.

Shtëpia e familjes Bardhi, bazuar në stilin arkitektonik, teknikës dhe materialit të ndërtimit, konsiderohet të jetë ndërtuar në shekullin XIX. Është ndërtesë dykatëshe, e ndërtuar me material prej guri dhe qerpiçi, të sistemit “bondruk” me trarëza prej druri. Shtëpia ka shërbyer gjatë gjithë kohës për funksion banimi, ndërsa së fundmi për një kohë të gjatë ka qenë e pabanueshme.

Sipas raporteve dhe hulumtimit që janë bërë gjatë inspektimit të kësaj ndërtese nga punonjësit profesional të Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, është konstatuar se pasi që për një kohë të gjatë nuk është investuar në mirëmbajtjen e saj, janë shfaqur shumë probleme në këtë ndërtesë të cilat mund ta rrezikojnë në tërësi atë.
Andaj marrë për bazë këtë fakt, nga QRTK Prizren është hartuar projekti i restaurimit dhe konservimit për tu bërë pjesë e programeve të financimit nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës./ PrizrenPress.com

Suharekë: 58-vjeçari që vdiq pasi e zuri traktori me dru, ishte ushtar i UÇK-së dhe TMK-së

  Një 58-vjeçar ka vdekur në fshatin Studenqan të Suharekës, pasi u zu nga traktori me dru. K.B, kishte shkuar në mal për të prerë dru,...

Ukrainasit i detyrojnë rusët të tërhiqen nga pozicionet e tyre

Gjatë ditës së kaluar, 24 përleshje luftarake u zhvilluan në frontet në Ukrainë ndërsa ushtria ukrainase pati sukses në rajonin e Zaporozhzhia dhe Donetsk. Forcat...

Lajmet e Fundit