22.8 C
Prizren
E martë, 16 Korrik, 2024

Shtyhet festivali “Hasi jehon”

Festivali “Hasi jehon”, nuk do të jehojë në muajn maj, në Gjonaj të Hasit.

Ai, është shtyrë për në vjeshtë.

Kryetari i SHKA ” Malësori” në Gjonaj, Haziz Hodaj tha se,  është shtyrë për shkak pandemisë COVID 19.

“Festivali “Hasi jehon” kjo perlë e pashembullt e folklorit burimor, ky organizim ndër më të vlerësuarit, pas 20 vitesh rresht, detyrohet të zhvendoset në kohë derisa të krijohen kushtet organizative”, tha Hodaj.

“Në vend se të jehojë Hasi, fatkeqësisht po jehon COVID 19, këtë fillim maj në tërë globin!”

“Po lutemi bashkërisht që virusi me negativitetin e vet të sjellë pozitivitet kudo në botë”.

“Shpresojmë dhe besojmë shumë, se vjeshta do ta sjellë në skenë Festivalin “Hasi jehon” më të gjitha karakteristikat e tij të veçanta”./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

E goditi dera e hekurit, vdes trevjeçari në Rahovec

Një fëmijë trevjeçar ka vdekur në Rahovec pasi siç njofton policia, dyshohet se aksidentalisht një derë e hekurtë e mbështetur nga muri është rrëzuar...

Kurti në Malishevë, i hip kombajës për korrje-shirje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar vizite tek një fermer në Bubavec të Malishevës, bashkë me ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural,...

Lajmet e Fundit