22.9 C
Prizren
E martë, 22 Qershor, 2021

Shuhet aktori i njohur, Guljelm Radoja

Një ditë pasi u transferua në gjendje të rëndë në spitalin “Shefqet Ndroqi”, ndërron jetë aktori i njohur.

Guljelm Radoja, i cili ishte infektuar me covid-19 dhe sëmundja i la pasoja serioze në mushkëri, u shtrua në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Prej më shumë se një muaji, aktori ndodhej i shtruar në reanimacionin e spitalit të Durrësit.

Prej disa javësh, miqtë e aktorit bënë thirrje në rrjetet sociale dhe kërkuan ndihmë, që Guljelm Radoja të kurohej jashtë vendit.

Por sipas mjekëve në Durrës, ishte i vështirë dhe transporti drejt Tiranës, ndërsa dje u gjet mundësia për ta transferuar në “Covid2”. Por më datën 5 maj, aktori mbylli sytë përgjithmonë.

Guljelm Radoja ka lindur në 2 korrik të vitit 1945 në qytetin e Shkodrës. Pas përfundimeve studimeve të larta në Institutin e Lartë të Arteve për Dramaturgji në vitin 1972, fillon punën si aktor profesionist në Teatrin e Librazhdit.

Më pas, do të jetë aktor dhe regjisor pranë teatrit “Bylis” të qytetit të Fierit, për të vazhduar më vonë, si aktor i teatrit “Aleksandër Mojsiu” në Durrës. Ndër interpretimet e tij në skenë, mund të përmendim rolet e tij në dramat “Bourgeois Wedding” e Bertold Brehtit, “Me syrin e një klouni” nga Hajnrih Bël, “Trojanët” e Vasilis Theodoropulosit.

Në kinematografi, Radoja ka luajtur më shumë se 30 role, ndërsa roli i parë ishte ai i inxhinierit të pyjeve, në filmin “Gjurma”, i vitit 1970. Më tej, do të vazhdonin një sërë rolesh të tjera, si roli i Tenente Gruabardhit në filmin “Në fillim te verës” në vitin 1975, roli i Stefan Bardhit në filmin “Mësonjëtorja” në vitin 1979, roli i Petro Nini Luarasit, në filmin “Kush vdes në këmbë” në vitin 1984, roli i priftit në filmin “Kthimi i ushtrisë së vdekur” në vitin 1989, roli i prokurorit në filmin “Kolonel Bunker”, në vitin 1998, etj.

“Kush vdes në këmbë” mbetet një rolet-ikonë në kinematografisë shqiptare, në rolin e patriotit Petro Nini Luarasi.

Për meritat artistike, Guljelm Radoja është nderuar me titullin “Artist i Merituar”.

Disa nga rolet më të spikatura:

“Dashuria s’mjafton” 2019, – Babai i Albanit

“Në kërkim të kujt”, 2011 – serial

“Der Albaner” (“Shqiptari”), 2009

“Kronikë provinciale”, 2009

“Njerëz dhe fate”, 2001-2003

“Unë, ti dhe Kasandra”, 1999

“Dasma e Sakos”, 1998 – Sako

“Kolonel Bunker” – 1998

“Dashuria e fundit” – 1995

“Nekrologji” – 1994

“Vdekja e burrit” – 1992

“Kthimi i ushtrisë së vdekur” – 1989, Prifti

“Flutura në kabinën time” -1988, Marku

“Eja!” -1987, Lirimi

“Vrasje në gjueti” – 1987, Pertefi

“Asgjë nuk harrohet” – 1985, Peshkatari

“Mondi dhe Diana” – 1985, Babai i Mondit

“Të paftuarit” – 1985

“Vendimi” – 1984, Leçiano

“Kush vdes në këmbë”, 1984 – Petro Luarasi

“Gracka” – 1983 – Refiku, radisti

“Era e ngrohtë e thellësive” – 1982, Rexhepi

“Rruga e lirisë” – 1982, Aleksi

“Nëntori i dytë” – 1982. Lym Kepi

“Gëzhoja e vjetër”, 1980 – Servet Saraçi

“Goditja”, 1980? – Roli i Agimit

“Dorina” – 1979 – Viktori

“Mësonjtorja”, 1979 – Stefan Bardhi

“Gjeneral gramafoni”, 1978 – Zoti Alberto

“Në pyjet me borë ka jetë”, 1978 – Inxhinieri

“I treti”, 1978 – Major Kelli

“Shembja e idhujve”, 1977 – arkeologu

“Zani partizani”, 1976 –  Komisari

“Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, 1976 – Prifti

“Dimri i fundit”, 1976 – Togeri gjerman

“Në fillim të verës”, 1975 –  Tenente Aleko Gurabardhi

“Shtigje lufte”, 1974 –  Tafa, fotografi

“Gjurma”, 1970 – inxhinieri

Më Shumë

Bordi i Telekomit me vendim: Punëtorët e avancuar pa kritere të kthehen në pozitat e më hershme

Bordi i drejtorëve i Telekomi të Kosovës me anë të një e-maili që i ka dërguar personelit, njofton se ka marr disa vendime që...

Osmani nga Turqia: BE duhet ta mbajë premtimin për liberalizimin e vizave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është duke marrë pjesë në samitin vjetor të Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore (SEECP). Presidentja ka bërë të ditur...

Personi që u gjet i vdekur në një motel të Prizrenit është 64-vjeçar, ishte shoqëruar nga një vajzë

Personi që u gjet i vdekur në një motel të Prizrenit është 64-vjeçar, ishte shoqëruar nga një vajzë Viktima është i gjinisë mashkullore, i lindur...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 4 pacientë me Covid-19

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se aktualisht në klinikat për Covid në QKUK dhe në spitalet rajonale janë duke u...

Gazeta Franceze në vitin 1904: Letërsia turke ka pësuar humbje të madhe me vdekjen e Sami Frashërit

Nga Aurenc Bebja “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e 26 qershorit 1904, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me vdekjen e...

Serwer: Marrëveshja Kosovë – Serbi arrihet brenda disa muajsh

Eksperti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, vlerëson se takimi i Brukselit midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit  serb, Aleksandar Vuçiq, është një...

Burimi Krasniqi është kandidati i LDK-së për kryetar të Rahovecit

Kandidati për kryetar të Rahovecit nga radhët e LDK-së do të jetë Burim Krasniqi. Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti përmes një postimi në Facebook ka...

Malishevasi rrah policin, arrestohet pas disa ditësh në arrati

Para dy ditësh është arrestuar një person në Malishevë. Në raportin 24-orësh është bërë e ditur se i dyshuari në fjalë para disa ditës kishte...

Temperaturat në Kosovë parashihen të arrijnë deri në 30 gradë Celsius

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se të dielën do të mbajë mot i nxehtë dhe me pak vranësira. Sipas institutit, reshjet e shiu priten...

Sot protestojnë ish-punëtorët e “Rilindjes”

Ish-punëtorët e gazetës “Rilindja” do të organizojnë tubim protestues, para pallatit “Rilindja”, në ora 12:00. Këta punëtorë janë shprehur të pakënaqur me sjelljet e institucioneve...

Letra e Çerçizit bashkatdhetarëve, më 1908

E ndershmja gazetë “Drita”, sikundër edhe gazetat shqipe, e kanë treguar kthjellët programin e Komitetit e të komitave shqiptarë, andaj gjithë veprat tona të...

Ronaldo flet pas rekordeve dhe golave në fitoren e Portugalisë kundër Hungarisë

Cristiano Ronaldo është shprehur i lumtur që e ka ndihmuar Portugalinë ta nisë Kampionatin Evropian 2020 me fitore, duke e mundur 3:0 Hungarinë të...

Bizneset akoma nën hije të pandemisë, ndihmat nga Qeveria të pamjaftueshme

Nga sektori i gastronomisë dhe hotelerisë, thonë se dëmet e shkaktuara nga pandemia akoma janë të parikuperueshme dhe se ndihmat nga Qeveria janë të...

Burrat e famshëm që tradhëtuan gratë e tyre

1. Ben Affleck Shpejt pasi aktori dhe Jennifer Garner konfirmuan divorcin, nisën thashethemet se Ben kishte një histori me dadon e shtëpisë, e cila më...

Rabini i bashkohet ushtrisë gjermane, 90 vite pasi Hitleri përjashtoi ushtarët hebrenj

Në periudhën kur Gjermania ishte në izolim total për shkak të koronavirusit, rabini Zsolt Balla fitoi reputacion për shërbimet fetare të cilat i transmetonte...

Biden: Nëse Navalny vdes për Rusinë pasojat do ishin shkatërruese

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka thënë se nëse vdes në burg Alexei Navalny, lideri i opozitës, për Rusinë pasojat...

Lajmet e Fundit