6.8 C
Prizren
E enjte, 18 Nëntor, 2021

Si ndodhi tentim-grabitja në Prizren? Flet dëshmitari që pa ngjarjen

Një ngjarje si në filma ndodhi të hënën në Prizren, pasi tre të dyshuar, të armatosur, gjatë tentimit për ta grabitur një argjendari në rrugën “Adem Jashari”, plagosën dy persona, babë e bir, pronarë të lokalit.

Dëshmitar në këtë ngjarje ishte edhe ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Besnik Krasniqi, i cili rrëfen se tentim grabitja ka zgjatur përafërsisht 12-13 sekonda. E përgjatë kësaj periudhe shprehet se me disa qytetarë të tjerë të cilët ofruan ndihmë, ishin prezantuar si zyrtarë policorë, për t’i frikësuar hajnat.

Ishim 2-3 qytetarë aty që instinktivisht kemi bërtitur si “policia, policia” dhe kanë menduar që jemi të armatosur edhe ne. I kam njoftuar Policinë e Kosovës për të gjitha detajet dhe besoj që kjo i ka ndihmuar” tha Krasniqi në T7.

Hajnat të cilët tashmë u identifikuan dhe arrestuan nga Policia e Kosovës, ishin me maska, por Krasniqi thotë që njërin prej tyre e kishte dalluar përmes syve.

Por, Krasniqi thotë që tentim grabitja ishte mjaft mirë e organizuar nga të dyshuarit. Sipas tij, ata kishin shfrytëzuar periudhën kur bëhet pranim-dorëzimi i detyrës në Policinë e Kosovës, për ta realizuar aksionin e tyre.

Ka qenë e organizuar mirë, pasi që kanë qenë në kohën e ndërrimit të policisë, sepse ishte orari dhe ndoshta përderisa bëhet pranim-dorëzimi i detyrës ka një hapësirë dhe i kanë pasur informatat, sepse kanë pasur kohë” thotë ai.

Hajnat ishin koordinuar vazhdimisht për veprimet e tyre, kur edhe kishin filluar të shtënat me armë.

Britma ka pasur nga ana e pronarëve dhe e jona, ndërsa grabitësit kanë komunikuar mes vete, dhe kur ka filluar i pari të shtijë me armë, filluan edhe të tjerët sepse nuk e kanë pritur rezistencën tonë. Pronarët kanë bërë një punë të mirë sepse gjithë jeta varet prej atij biznesi, sepse tolerimi” shprehet ai.

Ai ka treguar që të dyshuarit ishin të pajisur me dy armë të gjata, automatike dhe revole.

Të dyshuarit janë nga rajoni i Prishtinës dhe kanë të kaluar kriminale, në fushën e grabitjes dhe përdorimit të armës. Sipas policisë, të njëjtit kanë qenë edhe në burg

Më Shumë

Martohet Paris Hilton

Paris Hilton është martuar me sipërmarrësin Carter Reum në një ceremoni luksoze të organizuar në pronën e gjyshit të saj të ndjerë në Bel-Air,...

City ia cakton çmimin Sterlingut

Klubi anglez, Manchester City tashmë i ka vendosur çmimin sulmuesit anësor anglez, Raheem Sterling. Sterling ka hasur në vështirësi në sezonin e fundit dhe këtë...

Carlo Tagliavini më 1942: Sllavët kanë ndikuar pak në shqipen e Kosovës, elementet shqiptare janë të shumta te serbët e bullgarët!

Aurenc Bebja Gazeta “Tempo”, më 30 prill 1942, në faqet 20-21, ka botuar shkrimin e gjuhëtarit italian Carlo Tagliavini mbi origjinën e shqiptarëve të Kosovës....

U përmbys rezultati nga votat e diasporës, por kush mori më shumë nga votat me kusht në Dragash

Në Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve është bërë numërimi i votave me kusht dhe i atyre të personave me nevoja të veçanta. Zëdhënësi i...

Sheiku nga Opoja shkon për të votuar me këngën e Shkurte Gashit

Edhe Sheiku nga Opoja ka shfrytëzuar të drejtën e votës në raundin e dytë të Zgjedhjeve Lokale. Nën ritmin e këngës së Shkurte Gashit, ai...

EXIT POLL-i nga UBO në RTV Dukagjini për Prizrenin: Mytaher Haskuka fiton edhe një mandat

Qytetarët e 21 komunave kanë votuar sot në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale 2021. Sipas EXIT POLL-it të realizuar nga RTV Dukagjini dhe kompania...

Kush është Leutrim Latifi, një nga të arrestuarit për grabitjen në Prizren

Policia e Kosovës ka arrestuar dy personat e dy shuar për grabitjen e armatosur në Prizren. Lajmin për arrestimin e tyre e ka dhënë...

Kishte vjedhur bankën ku punonte, hajduti identifikohet pas 52 vjetësh

Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës vjen një nga lajmet më befasuese të vitit. Ted Conrad, autori i një prej grabitjeve më të madhe...

Mbi 41 milionë euro pasuri të paligjshme të sekuestruara në Kosovë

Mbi 41 milionë euro llogaritet të jetë vlera e pasurisë së paluajtshme, të përfituara në mënyra të paligjshme, që është konfiskuar e sekuestruar nga...

Pak votues deri tash në qendrën më të madhe të votimit në Prizren

Interesim i ulët i qytetarëve për të votuar në qendrën më të madhe të votimit në shkollën “11 marsi” në Prizren. Pak qytetarë kanë shfrytëzuar...

Nisma i fiton zgjedhjet në Malishevë

Ekrem Kastrati i Nismës Socialdemokrate ka dal fitues i zgjedhjeve në Komunën e Malishevës, shkruan Gazeta Express.   Ai ka marr 10.394 vota, teksa kundërkandidati i...

Lajmi i fundit: Shaqir Totaj e fiton Prizrenin

Kandidati i PDK-së, Shaqir Totaj e ka fituar Prizrenin. Rezultati përfundimtar sipas KQZ-së: Shaqir Totaj, 27.017 vota Mytaher Haskuka, 25.942 vota

Vetëvendosje akuzon PDK-në për presion ndaj votuesve në Prizren

Lëvizja Vetëvendosje, dega në Prizren, ka akuzuar Partinë Demokratike të Kosovës se përmes militantëve partiakë po iu bënë presion dhe trysni qytetarëve. Shefi i shtabit...

Gjendja e të plagosurve është stabile, pas tentim-grabitjes në një argjentari në Prizren

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për identifikimin e autorëve të këtij rasti kriminal. Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sonte në Prizren rreth orës 17:00. Gjendja...

Begaj uron Kastratin: Jam i lumtur që po e lë komunën në duar të sigurta

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, sot, pas përfundimit të procesit zgjedhor dhe garës së balotazhit për kryetar të Komunës së Malishevës, e...

SBAShK-u pas miratimit në parim të Projektbuxhetit: Greva përshkallëzohet në dhjetor nëse vazhdon injorimi i kërkesave

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ka paralajmëruar përshkallëzim të masave sindikale pas datës 4 dhjetor nëse Qeveria e Kosovës dhe...

Lajmet e Fundit