7.6 C
Prizren
E shtunë, 27 Shkurt, 2021

Sindikata e Punëtorëve të Sektorit Privat paralajmëron Qeverinë e re: Nuk ua falim asnjë minutë

Sindikata e Punëtorëve të Sektorit Privat të Kosovës (SPSPK) nuk do t’i fal asnjë minutë qeverisë në ardhje nëse nuk përmbushen kërkesat e tyre. Madje nga kjo sindikate thonë se do të vazhdojnë trendin e protestave kushdo që është në krye të qeverisë, gjithmonë nëse nuk realizohen kërkesat e tyre.

I pari i kësaj sindikate, Jusuf Azemi, ka thënë se ndaj qeverisë së re do të jenë më të zëshëm e kritik, siç thotë ai se zëri i tyre po fuqizohet me organizimin sindikal.

“Ne do të jemi edhe më të zëshëm sepse zërin tonë po e fuqizon organizimi jonë sindikale, të cilën tash veç jemi të kënaqur me organizimin që kemi dhe nuk do të ia falim as një minutë askujt. Nuk i kemi falur as në të kaluarën as në të ardhmen, dhe mendojmë që edhe në të kaluarën kemi protestuar, kemi biseduar kemi arrit dhe nuk kemi arrit rezultate dhe ne do të vazhdojmë trendin nuk na intereson kush vjen dhe kush shkon, për neve është me rëndësi që kërkesat ligjore të cilat i takojnë punëtorit të sektorit privat duhet t’i jepen sepse përndryshe është koha e vlimeve”, tha ai.

Por, Azemi ka thënë se rritja e pagës minimale duhet të jetë prioritet i Qeverisë së re.

“Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës gjithherë e ka një projekt një program që qeverisë së re ju ofrohet dhe ne e mendojmë që si prioritet i prioriteteve është paga minimale që ata e marrin një pagë prej 170 eurove. Ne pikërisht e kemi marr si një deklarim të ish kryeministrit Kurti kur me datën 5 mars 2020 është deklaruar që paga minimale e punëtorëve të sektorit privat nuk guxon të jetë nën 350 euro dhe ne do të ia vendosim mbi tavolinë qeverisë së re pa marr parasysh kush do të jetë. Pas pagës e cila nuk po mund të mbijetohet është nënshkrimi i marrëveshjes kolektive që në një far forme e relakson raportin mes punëdhënësit dhe punëmarrësit me të cilin mendoj që është kërkesë imediate e punëtorëve të sektorit privat të Kosovës”, ka thënë ai për EO.

Tutje, Azemi tha se punëtorët teknik të përfshihen në listat e shtesave dhe pagesa e tyre të ekzekutohen në përpikëri.

“Si kërkesë në renditjen e tretë e kemi meqenëse simulimi i punëtorit teknik dhe simulimi i punëtorëve fizik në nivel të Kosovës pas datës qershorit të vitit kaluar deri më tash nga ish-qeveria nuk është bërë konform rregullave, dhe vendimet që i ka, andaj ne do të kërkojmë nga kjo që pagën shtesë në renditjen që e kanë mjekët, infermierët, dhe punëtorët mbështetës pjesa e punëtorëve mbështetës nuk është paguar dhe ne do të kërkojmë që kjo të paguhet me përpikëri, do të presim dhe implementimin e marrëveshjes mes Sindikatës dhe ministrisë së financave për pjesën e pagesës shtesë për punëtorët teknik dhe sigurimin fizik shkurt, mars, prill dhe nëse kjo nuk kryhet atëherë mendoj që kjo do jetë barrë për qeverinë e re”, shtoi ai.

Më tej, kryetari i SPSPK-së, thekson nevojën rritjes së inspekcionit në vendet e punës, pasi sic thotë ai, numri i punëtorëve pa kontrata është tejet i lartë.

“Kërkesë e gjithhershme e cila gjithmonë përsëritet në njëfarë forme është respektimi i ligjit dhe marrëveshjes kolektive, sepse nëse nuk respektohet ligji dhe marrëveshja kolektive e gjithë kjo çka po e flasim ne deri më tani bie në ujë kur vihet parasysh sepse ne kemi një krizë tepër të madhe të punëtorëve të sektorit privat të cilët janë duke punuar pa kontrata pune, në moment ku nuk ka kontrata pune ai nuk edhe stimulim dhe pagesë të trustit dhe kjo duhet të jetë si parësore”

“Fuqizimi inspektoratit është njëra ndër nevojat kryesore sepse është një mungesë e madhe e inspektorëve, është një mungesë dhe disiplinë jo e duhur e tyre ku kemi njëfarë forme një tmerr në rajon, në kompani të ndryshme dhe ne i ofrojmë qeverisë në ardhje që do jemi bashkëpunues tepër të mëdha për luftimin e korrupsionit dhe të gjitha këto që i themi, por është edhe diçka imediate që sindikata tani për tani e ka zhvillimin dhe kulmin e organizimit dhe sigurisht se trendin e ish-protestave që i kemi bërë në të kaluarën do jenë edhe në të ardhmen. Shpresojmë që mos të vije deri tek kjo por jemi të obliguar që për të drejtat e punëtorëve të sektorit privat tu prijmë që këto të drejta të realizohen”, u shpreh ai.

“Pikërisht këtë po e themi sepse do të thotë ky dokument për neve është një thënie tij zyrtare vitin e kaluar dhe nuk e di unë si mund të shkoj nga 350 në 250, mirëpo ne do të qëndrojmë në kërkesën që paga minimale e punëtorit të jetë 350 euro ku gjithë parametrat tregojnë se ne mund të arrijmë deri te kjo dhe nuk ka asnjë arsye të mos vije deri te kjo pagë”, përfundoi ai.

Më Shumë

Prizren, 13 raste të reja me Covid në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.454 mostra të...

Zafa nuk i ndahet fesë, citon shokun profetit Muhamed

Zyrtari i NISMA-s së Fatmir Limajt, Zafir Berisha, nuk ka arritur të futet në Kuvend si deputet meqë partia e tij nuk e ka...

Gjykata Themelore në Prizren cakton masë arresti shtëpiak ndaj një të mituri për vepër penale

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e arrestit shtëpiak ndaj të miturit L.K, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer vepër...

Kandidatët e mundshëm për të parin e LDK-së nuk e komentojnë kandidaturën e Anton Qunit

Anton Quni deklaroi mbrëmë se do t’i hyjë garës për të parin e LDK’së. Ai premtoi se me të si kryetar, brenda një kohe...

Erdogan-Kurtit: U gëzova që partia juaj do ta rishikojë vendimin për Ambasadën në Jerusalem

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke se përveç dialogut Kosovë-Serbi, në tavolinën e kryeministrit do ta gjejë edhe një çështje tjetër, atë të...

Albin Kurti, Agjencisë së Privatizimit: Mos sfidoni mekanizmat institucional, mos provoni të hapni valë të re të privatizimit

Albin Kurti, kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, ka drejtuar një kërkesë ndaj Agjenicisë Kosovare të Privatizimit. Ai ka thënë se ky institucion nuk duhet...

Dënohet me burg njëri nga ekzekutorët e gazetares malteze

15 vjet burg, edhe pse dënim i reduktuar si bashkëpunëtor me prokurorinë, është dënuar vrasësi i gazetares malteze Galicia. Gazetarja, shkruajnë mediet vendase, kishte...

Oda e Hotelerisë: Nuk do t’i respektojmë masat anti-Covid të paralajmëruara nga Qeveria

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës përmes një komunikate për media ka reaguar për paralajmërimin e masave të reja mbrojtëse ndaj Covid-19. Kjo Odë...

Theret me thikë 17-vjeçari në Prizren, kjo është gjendja e tij

Sot rreth orës 15:30, Emergjenca e Spitalit të Prizrenit ka njoftuar se aty është sjell një person i therur me thikë, por që ndodhej...

Ish-trajneri vret veten pas akuzave për sulm seksual

Një ish-trajner i gjimnastikës në Lojërat Olimpike Amerikane ka vrarë veten, disa orë pasi u akuzua për sulm seksual dhe trafikim njerëzor, thonë zyrtarët. Prokurori...

Ibrahim Rugova – arritjet dhe dështimet politike

Fadil Sahiti Tri qasje janë ravijëzuar në diskursin rreth figurës së Ibrahim Rugovës. E para përfaqësohet nga ‘myhibët’ e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) –...

Vdes një person nga Prizreni i infektuar me COVID-19

Një 77 vjeçar nga Prizreni i infektuar me COVID-19 ka vdekur si pasojë e komplikimeve shëndetësore që i ka shkaktuar ky virus. Një gjë e...

A mund të kthehet Vjosa Osmani në LDK? Flet zyrtari i këtij subjekti

LDK-ja doli si parti e tretë nga zgjedhjet e 14 shkurtit. Por çfarë do të ndodhë tani me këtë parti, teksa Isa Mustafa dha dorëheqjen,...

“Young Queen” nga Mimoza, dedikim për Kosovën

Këngëtarja kosovare e cila po e zhvillon karrierën e saj muzikore jashtë kufijve, Mimoza, e ka lansuar videoprojektin e ri me titull “Young Queen”,...

Prizren, arrestohen të dyshuarit për vjedhjen me forcë të zinxhirit të arit nga qafa e qytetares

Policia e Prizrenit njofton se ka arritur të identifikojë dhe arrestojë dy persona, për të cilët dyshohet se janë autorë të një vjedhjeje të...

Zemaj: Duhet të vazhdohen masat rigoroze kundër COVID-19

Nën kryesimin e Ministrit të Shëndetësisë në detyrë, Armend Zemaj është mbajtur sot takimi i Komitetit për Koordinim dhe Vlerësim të Situatës me COVID-19. Me...

Lajmet e Fundit