13.8 C
Prizren
E hënë, 27 Maj, 2024

Skena Up përmbyllet me ndarjen e çmimeve

skena-up-111213Filmi “Bora” i studentit Fisnik Muji, u zgjodh filmi më i mirë në konkurrencën kombëtare, në edicionin e 11-të, të Festivalit Skena Up. Ndërkohë po sonte, në ceremoninë përmbyllëse, u ndanë edhe çmimet dhe mirënjohjet për pjesëmarrësit e festivalit.

Filmi që hapi Festivalin Skena Up, ‘Pandas’ , u shpërblye sonte me një mirënjohje speciale nga juria si filmi më i mirë animacion, duke ja lënë mirënjohjen e dytë filmit Kroat ‘Hives’ nga exYo Generation Next – Best.

Ndërkohë filmi më i mirë fiksion u shpërblye “The Swing of the coffin maker”.

Në pjesën e çmimeve për teatër, juria ka ndarë mirënjohje speciale për filmin nga Italia ‘Kill the Children’.

Çmimin për aktoren më të mirë ‘Adriana Award’ e mori Suramira Vos me paraqitjen e saj në ‘7 days of ugliness’, për të vazhduar me çmimin për aktorin më të mirë që ju nda dy aktorëve të shfaqjes ‘Next Door’, Ivan Hansen dhe Peka Raikonen.

Shfaqja më e mirë u zgjedh ‘7 days of ugliness’.

Ndërsa regjia më e mirë për teatër i takoj regjisorit Kaltrim Balaj me shfaqjen ‘N’spital’./Kosovapress/

Më Shumë

Hapja e paligjshme e kanalit në “Shatërvan” të Prizrenit: Bie  këmbësorja

Një këmbësore ka  rënë  në  kanal në “Shatërvan” të Prizrenit. Drejtori i Drejtorisë së Inspektorateve  në Prizren, Islam Ukaj tha se kanali është hapur paautorizim...

21 vite burgim ndaj të akuzuarit për vrasjen axhës së tij në Kijevë të Malishevës

Gjykata Themelore në Gjakovë ka shpallur aktgjykim dënues kundër të akuzuarit B.B., për veprën penale, “Vrasje e rëndë” dhe “Mbajtja në pronësi, kontroll ose...

Lajmet e Fundit