20.8 C
Prizren
E diel, 19 Shtator, 2021

Një muaj paraburgim ndaj personit që dyshohet se sulmoi fizikisht bashkëshorten dhe vajzën e tij 1 vjeçare

Një muaj paraburgim është masa që Gjykata Themelore në Gjakovë, dega Malishevë, ia ka caktuar të dyshuarit për dy vepra penale “lëndimi i lehtë trupor”, F.H.

Kjo masë u caktua pas seancës dëgjimore të mbajtur të enjten, gjatë së cilës gjykatësi i procedurës paraprake, Njazi Morina, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore në Gjakovë për caktimin e saj.

Kërkesën për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të dyshuarit e ka përpiluar dhe përfaqësuar prokurori Kastriot Memaj, raporton “Betimi për Drejtësi”.

“Prokurori i shtetit konsideron se në rastin konkret janë plotësuar kushtet ligjore për caktimin e paraburgimit, sepse ekziston dyshimi i bazuar se i pandehuri e ka kryer veprën penale me të cilën ngarkohet, e kjo vërtetohet edhe nga provat të cilat i janë bashkangjitur kallëzimit penal”, thotë kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit, e përpiluar nga prokurori Memaj.

Tutje, sipas po të njëjtës kërkesë, konsiderohet se ekziston rreziku që po të lihej në liri i pandehuri mund të ndikojë në deklaratat e dëshmitarëve.

“Prokuroria konsideron se po që se i pandehuri do të lihej në liri, i njëjti mund të tentoj të ndikojë tek dëshmitarët në drejtim të përshtatjes së deklaratave në favor të tij”, thuhet më tutje në kërkesë.

Prokurori Memaj tha se prokuroria, sipas detyrës zyrtare, ka vlerësuar dhe analizuar se a do të mund të siguronte të pandehurin në procedurë, duke shqyrtuar edhe masat e tjera të parapara në nenin 173, të Kodit të Procedurës Penale të Kosovës, por ka konsideruar se masa e vetme që do ta siguronte atë është paraburgimi.

Kërkesën e caktimit të masës së paraburgimit e kundërshtoi mbrojtësi i caktuar sipas detyrës zyrtare, avokati Albert Kryeziu, duke kërkuar masë alternative.

Edhe i dyshuari F.H, tha se e kundërshton kërkesën për caktimin e paraburgimit ndaj tij, duke i premtuar gjykatës se nuk do t’i sjellë më probleme bashkëshortes dhe fëmijëve.

Pas kësaj, gjykata ndaj të njëjtit ka caktuar një muaj paraburgim, masë kjo që do t’i llogaritet nga 29 qershori 2021 e deri më 28 korrik 2021, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Ndryshe, sipas dispozitivit të parë të kërkesës për caktimin e paraburgimit të Prokurorisë Themelore në Gjakovë, ekziston dyshimi i bazuar se më 29 qershor 2021, për shkak të mosmarrëveshjeve të atëçastshme, i pandehuri me dashje i shkakton lëndime trupore të dëmtuarës-bashkëshortes së tij L.H.

Në kërkesë thuhet se pasi që i pandehuri është kthyer nga puna në gjendje të dehur së bashku me një bashkëfshatar të tij, hyjnë brenda në shtëpi dhe fillon t’i bërtas të dëmtuarës se përse nuk po e përshëndet bashkëfshatarin e tij dhe i revoltuar i pandehuri e sulmon fizikisht të dëmtuarën, duke e goditur me shuplaka dhe grushte në regjionin e kokës, ku më pas e nxjerrë jashtë nga shtëpia së bashku me tre fëmijët.

Në kërkesë thuhet se e dëmtuar ka pësuar lëndime të lehta trupore, lëndime këto të përshkruara në raportin mjekësor të lëshuar nga Qendra e Mjekësisë Familjare në Malishevë.

Me ketë, F.H. dyshohet se ka kryer veprën penale “lëndim i lehtë trupor”, nga neni 185, paragrafi 1, nën paragrafi 1.4, të KPRK-së.

Ndërsa sipas dispozitivit të dytë të kërkesës për caktimin e paraburgimit, me datë, kohë dhe vend të njëjtë, i pandehuri me dashje i shkakton lëndime trupore, viktimës së ndjeshme, vajzës së tij një vjeçare E.H, duke e goditur me shuplaka në regjionin e fytyrës, me ç’rast me këto verime, të dëmtuarës, i shkakton lëndime të lehta trupore, lëndime këto të përshkruara në raportin mjekësor të lëshuar nga Qendra e Mjekësisë Familjare në Malishevë.

Me këtë, F.H. dyshohet se ka kryer veprën penale “lëndimi i lehtë trupor”, nga neni 185, paragrafi 3 lidhur me paragrafin 1 dhe nën paragrafin 1.4, të KPRK-së. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Shtetet më të shtrenjta e të lira për të jetuar, ku renditet Kosova

Baza e të dhënave të Statistikave Botërore “Numbeo” ka publikuar raporte të përditësuara mbi koston e jetesës në vendet e botës, në lidhje me...

Murati: Ndërtimi i rrugës Prizren-Tetovë pritet të përfundojë brenda këtij mandati

Këtë të enjte, në Shkup është mbajtur mbledhja e parë e përbashkët e Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Maqedonisë së Veriut më çrast...

‘Prizreni 16’ me fitore ndaj Rahovecit në javën e parë

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Rahovecit me rezultat 106-96 (29:30, 31:31, 22:10, 24:25), në kuadër të javës së parë të Art Motion Superligës...

Hoxha nga Prizreni: Njerëzit më të urryer të Allahut janë beqarët

Një deklaratë e hoxhës nga Prizreni, Irfan Salihu, është bërë virale nëpër rrjete sociale dhe ka ngjallur reagime të shumta. Në këtë ligjeratë, ai ka...

Orët e humbura do të kompensohen

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci për lirimin nga pagesa për vijimin e mësimit në arsimin e lartë, tha se kjo...

Në Spitalin e Prizrenit, 87 pacientë në trajtim nga COVID-19

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 87 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit, raporton PrizrenPress Njoftimi...

Pranoi mito, arrestohet zyrtari doganor në pikëkalimin në Vermicë

Mbrëmjen e së enjtes që e lëmë pas, në pikëkalimin kufitar të Vermicës, është arrestuar një zyrtar doganor.   Arrestimi i tij u bë nga njësitë...

Lëndohet një polic në Prizren

Një polic ka marrë lëndime gjatë arrestimit të një të dyshuari në Prizren, raporton PrizrenPress Sipas njoftimit, polici ka marrë tretman mjekësor, derisa i dyshuari...

Mërgimtarët në Kosovë – gjatë gushtit erdhën mbi 380 mijë udhëtarë

Gjatë muajit gusht, duke e shfrytëzuar Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”, në vendin tonë kanë ateruar 3,034 aeroplanë, në total me mbi 383,776 mërgimtarë. Sipas Zyrës...

Në një bankomat në Prizren deponohen 100 euro false

Në një bankomat në Prizren janë deponuar 100 euro false, raporton PrizrenPress Sipas Policisë, një zyrtar i bankës ka njoftuar se se gjatë numërimit të...

Thaqi i reagon LDK-së në Prizren: Mielli është donacion i pranuar nga “Jetimat e Ballkanit”

Drejtori i Punës dhe Mirëqenies Sociale në Prizren, Islam Thaqi, ka demantuar LDK-në rreth shpërndarjes së miellit në fshatin Skorobisht. Sipas tij, mielli nuk është...

78 vjet nga Lidhja e Dytë e Prizrenit

Sot janë bërë 78 vjet që nga mbledhja e Kuvendit në Prizren, i cili zgjati deri më 20 shtator dhe ku ishte vendosur për...

19 të vdekur dhe 279 raste të reja me COVID-19

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 19 raste të vdekjes dhe 279  raste të reja me koronavirus.  Lajmin e ka bërë të ditur Ministria...

Këto janë kushtet për studentët për të banuar në konvikte

Në një dhomë në konvikt pritet të qëndrojnë tre persona, ata duhet të jenë të vaksinuar. Të tilla punë po kryhen në njërin nga konviktet...

Haskuka në hapje të fushatës: Do ta fitojmë Prizrenin pa balotazh

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren ka bërë hapjen e fushatës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Kandidati për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka është shprehur i...

Dy tërmete godasin veriun e Shqipërisë

Veriu i Shqipërisë është goditur nga 2 tërmete gjatë natës. Lëkundja e parë është ndjerë rreth orës 04: 20 dhe kishin magnitudë 4.1. Sipas EMSC...

Lajmet e Fundit