20.8 C
Prizren
E hënë, 20 Maj, 2024

Sot nis PriFest-i

PriFest-iFestivali ndërkombëtar i filmit, PriFest, e fillon edicionin e gjatë sonte në Teatrin Kombëtar të Kosovës prej 19:30 me tepihun e kuq, për të vazhduar me hapjen solemne nga ora 20:30 e kështu arrijnë deri në projeksionet speciale që fillojnë nga ora 21:00.

Filmi që do të hap sonte PriFest-in është ‘Philomena’ me regji të Stephen Frears, dramë kjo e bazuar në librin ‘Fëmija i humbur i Philomena Lee’ shkruar nga gazetari Martin Sixsmith. Kështu, Starring Judi Dench dhe Steve Coogan rrëfejnë për Filomenen 50 vjeçare e cila kërkon djalin e saj.

Ky film është nominuar për disa kategori në Akademinë e Çmimeve, duke përfshirë foton më të mirë, aktoren më të mirë, skenarin më të mirë dhe origjinalitetin më të mirë.

Festivali PriFest do të vazhdojë për një javë duke sjellur filma të ndryshëm garues në Teatrin Kombëtar dhe në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë.

Më Shumë

Fury – Usyk: Sonte meçi i gjigantëve të boksit/ Ja kur dalin në ring boksierët

Lufta unifikuese e shumëpritur për titullin botëror në peshën e rëndë midis Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk do të zhvillohet në Arabinë Saudite të...

Motra e Ukshin Hotit: Zbardhja e fatit të tij duhet të jetë obligim prioritar i Qeverisë dhe i ndërkombëtarëve

  “Deri më tani, përpos fjalëve poshtë e përpjetë, nuk ka diçka serioze që të merret me çështjen e tij dhe të zbardhet fati i...

Lajmet e Fundit