9.8 C
Prizren
E mërkurë, 10 Nëntor, 2021

Sot përurohet Memoriali i “Drinit”

Është jetësuar projekti i ndërtimit të Memorialit kushtuar komandantit të UÇK-së, Ekrem Rexha –”Drinit”.

Ai, do të përurohet sot  në ora 11:00.

Pjesëmarrës në këtë ceremoni pritet të jetë kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Administratës, Osman Hajdari, shkruan “PrizrenPress”

Në 21 vjetorin e çlirimit të Prizrenit ishte bërë përurimi i punimeve për ndërtimin e Parkut Memorial kushtuar Ekrem Rexhës – Komandant “Drinit”.

Autoritetet komunale patën pohuar se jetësimi i këtij projekti është i vonuar, marrë parasysh kontributin e komandant Drinit në çlirimin e Prizrenit.

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka theksuar se qyteti është dashur që ta ketë shumë më herët një memorial kushtuar Komandant “Drinit”.

“Faktikisht është më meritori në aspektin e çlirimit të qytetit tonë, i cili ka kaluar pa pasoja shumë të mëdha për popullatën ngase ushtria serbe ka pasur shumë plane të errëta për qytetin e Prizrenit”, pati thënë Haskuka.

Ndërsa familjarët e komandantit të shquar janë shprehur mirënjohës për të gjithë ata që kanë kontribuuar në realizimin e këtij projekti.

Ish-komandanti i UÇK-së Ekrem Rexha -‘Drini’ u vra para shtëpisë së tij në lagjen “Bazhdarhane” , në mëngjesin e 8 majit të vitit 2000, në kohën kur po punonte si drejtor komunal për Emergjencë.

Në momentin kritik ai kishte dalë të ndezte veturën për të shkuar në punë, ndërsa ishte qëlluar me armë automatike, derisa po shikonte gomën e parë të veturës, nga ana e shoferit që ishte shpuar qëllimisht.

Për zbardhjen e vrasjes, nën drejtimin e ndërkombëtarëve në Prizren janë mbajtur dy procese gjyqësore, por në mungesë provash, të akuzuarit, ish-pjesëtarë të UÇK-së, por edhe ish-shokë të “Drinit”, janë liruar.

Procesi për të zbardhur vrasjen më vonë u zhvendos në Prishtinë, ku në një proces tjetër me drejtësinë u përball ish-komandanti i Zonës së Dytë të TMK-së, gjeneral Sali Veseli, që ishte akuzuar për bashkëpunim në vrasje. Shkalla e dytë e Gjykatës e pat prishur aktgjykimin e Gjykatës në Prizren, siç është thënë në mungesë provash liroi të akuzuarit./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Arrestohen dy persona të kërkuar në Prizren

Dy persona janë arrestuar në Prizren. Arrestimi i tyre është bërë me kërkesë të gjykatës. Ata janë dërguar në vuajtje të dënimit. Njoftimi ARRESTIM I PERSONIT TË KËRKUAR •...

Shqiptohen mbi 1700 gjoba në trafik

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë shqiptuarë 1799 tiketa në trafik. Në Kosovë janë shënuar edhe 23...

Me 630 euro në muaj në Kosovë, mjekët ia mësyjnë BE-së

Specialisti i anesteziologjisë, Islam Krasniqi çdo ditë mendon që ta braktisë Kosovën për një perspektivë më të mirë në një nga shtetet e Bashkimit...

Haskuka: Normale bashkimi i PAN-it në Prizren, kanë interesa të përbashkëta si kapja e shtetit

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Komunë së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë se qytetarët e këtij qyteti nuk dëshirojnë që të udhëhiqen...

Martinez apo Gerrard janë emrat e dëshiruar për drejtimin e Aston Villa-s

Humbja e Aston Villa-s të premten ndaj Southampton-it, ishte vendimtare për të shkarkuar trajnerin Dean Smith, i cili në pesë ndeshjet e fundit, mori...

Dani Alves mund të rikthehet te Barcelona

Futbollisti brazilian, Dani Avles, mund të rikthehet te Barcelona, aty ku kishte kaluar periudhën më të lavdishme në karrierën e tij. Sipas asaj që shkruan...

Vdes Hajra, nëna boshnjake që po e kërkonte birin e saj qe 26 vjet

Hajra Çatiq, një figurë kryesore në përpjekjet për të gjetur eshtrat e mbi 8 mijë muslimanëve boshnjakë të vrarë në masakrën e Srebrenicës në...

Shabani: Infrastruktura ka qenë dhe do të mbetet prioritet në Dragash

Kryetari aktual, dhe kandidati për kryetar të komunës së Dragashit nga radhët e PDK-së, Shabani Shabani, ka thënë se infrastruktura ka qenë dhe do...

Përkujtohen Toni e Mici: Ishin ndër nismëtarët e luftës për lir

Me rastin e 23-vjetorit të rënies së heronjve dhe dëshmorëve të kombit Xhelal Hajda-Toni, Selajdin Mullabazi-Mici Hamdi Hajrizi, Nezir Ymeri e Bektesh Haliti, në...

Travis Scott dhe Drake hidhen në gjyq për nxitje të turmës me pasojë vdekjen

Travis Scott dhe Drake janë hedhur në gjyq për më shumë se 1 milion dollarë prej një fansi, i cili ka përfunduar i lënduar...

Fati tragjik i autorit të veprës “Kosova, djepi i shqiptarizmit”: Enveri e akuzoi se hodhi gurë kundër Jugosllavisë motër

Nga: Dashnor Kaloçi Në fillim të vitit 1943, kur nuk kishin kaluar më shumë se dy-tre vjet pasi Italia fashiste kishte njohur Shqipërinë etnike dhe...

Arsyetimi i shkallës së parë për lirimin e ish-drejtorit të urbanizmit në Prizren nga akuza për korrupsion

Me arsyetimin se nuk është provuar se i akuzuari ka kryer veprën penale, Gjykata Themelore në Prizren, në shtator të këtij viti ka shpallur...

Si po e kalon kohën në burg ish-presidenti Thaçi? – tregon bashkëpunëtori i tij i afërt

Njëri prej bashkëpunëtorëve më të afërt të ish-presidentit Hashim Thaçi, Ismail Syla, ka ndarë rrëfimin e tij ku tregon për kohën të cilën ish-shefi...

Kastrati merr përkrahje të madhe nga qytetarët e Malishevës

Kandidati për kryetar të Malishevës nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Ekrem Kastrati ka zhvilluar takime të ndara më banor të fshatrave, Dragobil, Pagarushë dhe...

“Marre”, reagon ish-gruaja e të dashurit të Morenës pas raportimeve për lidhjen e tyre

Mediat turke e kanë dhënë lajmin e lidhjes së këngëtarit Berdan Mardini me ish-Missin kosovar, Morena Taraku. Sipas raportimeve të mediumeve më prestigjioze turke, ata...

Kërcënohen dy rojtarë të pyllit në Korishë të Prizrenit

Policia ka njoftuar se dy rojtarë të pyllit janë kërcënuar në Korishë të Prizrenit. “Pas intervistimit, i dyshuari me vendim të prokurorit është dërguar në...

Lajmet e Fundit