20.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Gusht, 2022

Thaçi-Daçiq, ka filluar takimi në Bruksel

Hashim Thaci me Dacicin 2

(E plotësuar) Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Ivica Dacic, kanë nisur takimet e tyre në Bruksel, në një raund të ri bisedimesh, të lehtësuara nga shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton.

Kjo e fundit ka paralajmëruar se temë diskutimi do të jetë zbatimi i marrëveshjes së 19 prillit, për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve.

Takimi vjen pak ditë pas zhvillimit të rrethit të dytë të zgjedhjeve lokale në Kosovë, në të cilat për herë të parë kanë marrë pjesë edhe komunat veriore, të banuara me shumicë serbe.

Rrjedhimisht, në krye të agjendës së sotme pritet të jetë statuti i Asociacionit të Komunave Serbe, formimi i të cilit parashihet me marrëveshjen e prillit.

 

Sot, takimi i radhës Thaçi-Daçiq

Kryeministrat e Kosovës dhe të Serbisë takohen sot në Bruksel për një rreth të ri bisedimesh, të lehtësuara nga shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton.

Kjo e fundit ka paralajmëruar se temë diskutimi do të jetë zbatimi i marrëveshjes së 19 prillit, për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve.

Takimi vjen pak ditë pas zhvillimit të rrethit të dytë të zgjedhjeve lokale në Kosovë, në të cilat për herë të parë kanë marrë pjesë edhe komunat veriore, të banuara me shumicë serbe.

Rrjedhimisht, në krye të agjendës së sotme pritet tëjetë statuti i Asociacionit të Komunave Serbe, për të cilin kryeministri Thaçi ka thënë se nuk do të ketë kompetenca të ndonjë entiteti politik dhe etnik.

Më Shumë

Prizren: Gjykim për vrasjen shkaku i borxhit prej 20 euro, prokuroria kërkon dënimin e të akuzuarit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të enjten ka përfunduar gjykimi ndaj të akuzuarit Sylejman Ahmeti, i cili po akuzohet se privoi nga jeta të...

Bëhet thirrje për kursim të energjisë, Rizvanolli: Do të jetë një dimër i vështirë

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka bërë thirrje që të kursehet energjia elektrike me qëllim të kalohet dimri, siç e ka konsideruar ajo si...

Lajmet e Fundit