10.8 C
Prizren
E shtunë, 18 Maj, 2024

Spahiu kritikon institucionet e drejtësisë: Valon Syla do të duhej të ishte në burg

Analisti Nexhmedin Spahiu, përmes një shkrimi në Facebook ka kritikuar institucionet e drejtësisë në vend, në lidhje me rastin e gazetarit Valon Syla.

Sipas tij, në fakt edhe Syla do të duhej të ishte në burg. Madje pikërisht për “nxitje të mosdurimit dhe përqarjes”, ndërsa sulmuesit e tij, sipas Spahiut do të duhej të mbaheshin përgjegjësh vetëm për sulm fizik.

Në “llogaritjen” e Spahiut del se të dyja palët do të duhej të ishin në burg, anipse nuk është mbajtur asnjë seancë e shqyrtimit gjyqësor ende, e jemi në fazën e paraburgimit. Por, përveq burgut, Spahiu propozon edhe marrjen e diplomave për prokurorin dhe gjykatësin.

E plotë:

“Çmenduri e prokurorisë dhe gjykatës. Në vend se Valon Syla të dënohet për nxitje të urrejtjes fetare dhe mosdurimit e sulmuesit e tij të dënohen për sulm fizik, gjykata paska lënë të lirë Valonin ndërsa sulmuesit e tij qenkan dënuar për “nxitje të urrejtjes dhe mosdurimit”. O prokuror idiot, e gjykatës idiot, urrejtjen dhe mosdurimin e ka nxitur Valon Syla, kurse sulmuesit nuk e kanë nxitur por e kanë shprehur mosdurimin në mënyrë të palejueshme ndaj urrejtjes që ka nxitur pikërisht viktima e tyre. Këtu të dy palët duhet të jenë në burg. E me qenë krejt puna paq, prokurorit e gjykatësit ish dashtë me iu marrë diploma.”

Më Shumë

Abdixhiku nga Suhareka godet Kurtin: Nuk është patriotizëm me të ikë 50 mijë njerëz nga Kosova

Kryetari i Lidhjes Demokratike, Lumir Abdixhiku, ka kritikuar qeverinë Kurti gjatë një tubimi me qytetarët në Suharekë. Sipas kreut të LDK-së, patriotizmi nuk nënkupton me...

Kurti fton liderët e tri partive opozitare, Quni thotë se LDK-ja s’ka disponim për pjesëmarrje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka ftuar në një darkë pune liderët e tri partive parlamentare opozitare (LDK, PDK dhe AAK) për të...

Lajmet e Fundit