19.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Spërkatja kundër rriqrave, filloi një ditë para planifikimit në Malishevë

Sperkatja ne malishevFushata e spërkatjes kundër rriqrave, në kuadër të luftimit dhe parandalimit të etheve hemorragjike krime kongo (EHKK), ka filluar një ditë para planifikimit. Sipas drejtorit të drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Ahmet Morina, sot ka filluar spërkatja, në fshatin Kijevë, gjegjësisht në oborrin e një familjeje, me kërkesën e kryefamiljarit.

Shkak për fillimin e parakohshëm, ka qenë kërkesa e një familjeje në Kijevë, pasi anëtarët e kësaj familjeje, në vazhdimësi, janë thumbuar nga rriqrat, dhe pas kërkesës, drejtoria komunale për mbrojtje dhe shpëtim dhe kompania e angazhuar nga Ministria e Bujqësisë, për spërkatjen e zonave endemike në Malishevë, “Trulli Nolen”, kanë bërë dezinsektimin kundër rriqrave në oborrin e kësaj familje në Kijevë.

Përndryshe, spërkatja e zonave endemike, kundër rriqrave, në kuadër të strategjisë kombëtare për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK), do të vazhdoj të hënën në fshatin Senik, ku edhe regjistruar rasti i parë dhe i vetëm deri më tani, për këtë vit, me ethe hemorragjike.

Sipas drejtorisë komunale për mbrojtje dhe shpëtim, pas dezinsektimit në Senik, sipas planit të paraparë, do të vazhdohet me spërkatjen në zona tjera dhe opinioni do të lajmërohet me kohë. Në të njëjtën kohë, ju bëhet thirrje bletarëve, që të bëjnë kujdes me bletët, që mos ti lëshojnë apo ti largojnë, pasi preparati që përdoret kundër rriqrave, ndikon edhe tek bletët.

Më Shumë

Policia e Prizrenit shpall në kërkim personat në foto

Drejtoria Rajonale e Policisë në Prizren-Sektori i Hetimeve i Stacionit Policor në Prizren, bazuar në ligj  për publikimin e fotos me shënime tjera të...

“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe” – historiani befason me deklaratat e tij

Historiani Naim Flamuri ditëve të fundit ka marr vemendjen e publikut me deklaratat e tij për heroin kombëtar Gjergj Kastriotin- Skënderbeu. Ai mes tjerash ka...

Lajmet e Fundit