17.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Për tri ditë mbi 3 500 gjoba

Policia-rrugorePolicia e Kosovës bën me dije se nga fillimi i implementimit të planit “Java e sigurisë në trafik”, kanë qenë më rigorozë (jo tolerantë) në shqiptimin e gjobave për kundërvajtësit në trafik.

Vetëm gjatë tri ditëve të para të muajit maj, policët e trafikut kanë shqiptuar mbi 3,500 gjoba për kundërvajtje në trafik. Më 1 maj në gjithë territorin e Kosovës janë shqiptuar 1.238 gjoba, më 2 maj 1.331 gjoba, ndërsa më 3 maj janë shqiptuar 1.041 gjoba.

Policia bënë me dije se do të jenë zero tolerantë ndaj shkelësve të ligjit.

“Policia e Kosovës nuk ka për qëllim ndëshkimin e qytetarëve, por ka për qëllim ngritjen e nivelit më të lartë të sigurisë në trafik. Andaj kërkon nga të gjithë pjesëmarrësit në trafik, duke përfshirë këmbësorët, e në veçanti nga drejtuesit e automjeteve, që të respektojnë shenjat e komunikacionit rrugor si dhe t’u përshtaten kushteve të rrugës dhe kushteve atmosferike gjatë ngasjes së automjeteve”, njofton policia.

Me qëllim parandalimin e aksidenteve në komunikacionin rrugor, Policia e Kosovës vazhdon të apelojë tek të gjithë pjesëmarrësit në trafik që të respektojnë dispozitat ligjore në komunikacion, pasi që këto norma janë vendosur për mbrojtjen e jetës së tyre dhe gjithë pjesëmarrësve tjerë në komunikacion.

Më Shumë

Bernard Karrica “Ylli i Javës” në Superligë

Federata e Futbollit e Kosovës ka ndarë çmimin “Ylli i Javës”. Ky çmim për javën e 35-të në Albi Mall Superligë i ka takuar...

Dëshmia e trishtë e vajzës së ish-kolonelit të Zogut: Mua dhe motrën na çuan në Belsh

“Kur unë isha vetëm pesëmuajshe, na morën në shtëpi, na hipën në një makinë dhe na çuan fillimisht në kampin e Beratit. Nënës i...

Lajmet e Fundit