23.8 C
Prizren
E diel, 19 Shtator, 2021

Suharekë, dështon gjykimi ndaj policit të akuzuar për keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare

Mungesa e të dëshmitarit Faton Beqiraj ka bërë që të dështoj shqyrtimi gjyqësor në rastin ku zyrtari policor, Xhafer Kabashi po akuzohet për keqtrajtim gjatë kryerjes së detyrës zyrtare dhe lëndim të lehtë trupor.

Gjykatësi Lavdim Bajraktari ka thënë se dëshmitari Beqiraj ka qenë i ftuar në mënyrë të rregullt, por nuk ka prezantuar dhe mungesën nuk e ka arsyetuar.

Ndaj tij, gjykatësi Bajraktari ka lëshuar urdhëresë për sjellje me detyrim, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Në mungesë të kushteve ligjore, seanca u shty, ndërsa e radhës u caktuar më 19 gusht 2021, në ora 09:00.

Ndryshe, sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Prizren, i akuzuari Xhafer Kabashi akuzohet se më 28 gusht 2016 rreth orës 11:00 në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, me dashje e fyen rëndë dinjitetin e tyre dhe keqtrajton fizikisht të dëmtuarit Naser Elshani, të miturin R.E dhe I.V në atë mënyrë që derisa të dëmtuarit Naser dhe R.E ishin duke ecur me bicikleta, fillimisht një polic ju thotë “lëviz më shpejt” i dëmtuari meqenëse kishte qenë invalid nuk kishte mund të ec më shpejt, pastaj i akuzuari Xhafer Kabashi i drejtohet me fjalët ‘a po të thotë me ec” dhe e kap për krahu duke ia përdredhur krahun për ta arrestuar, kështu ofrohet i dëmtuari R.E i cili i thotë policit “mos e nguc babën se është i sëmurë” ku polici Kabashi fëmijën e godet me shuplakë.

Për këtë, ai akuzohet se ka kryer veprën penale “keqtrajtim gjatë kryerjes së detyrës zyrtare apo autorizimeve publike” nga neni 198 paragrafi 2 i Kodit Penal.

Sipas pikës së dytë të aktakuzës, po atë ditë i akuzuari Xhafer Kabashi gjatë përleshjes i shkakton lëndime të lehta trupore të dëmtuarit I.V duke e goditur me armë zjarri në pjesën e lartë të kokës.

Për këtë, ai akuzohet se ka kryer veprën penale “lëndim i lehtë trupor nga neni 188 paragrafi 2 i Kodit Penal. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Sot takohen Ballkani – Llapi dhe Malisheva – Feronikeli

BKT Superliga në futboll rikthehet me ndeshjet e javës së pestë. Sot (e shtunë) zhvillohet derbi në mes të Ballkanit dhe Llapit në Suharekë. Vendasit,...

Efekti Cristiano: Pogba dëshiron të qëndrojë në Manchester United

Paul Pogba thuhet se ka ndryshuar mendje për qëndrimin në Manchester United, pas ardhjes së Cristiano Ronaldos. Pogba gjatë afatit kalimtar të verës ishte i...

Nga 1 tetori arsimi i lartë publik pa pagesë – Kurti: Përfitues edhe studentët e vendeve të rajonit

Kryeministri i vendit Albin Kurti ka bërë të ditur se nga 1 tetori i këtij viti të gjithë ata që duan në studiojnë në...

Totaj: Fitorja jonë do t’i jap fund keqqeverisjes së Haskukës

  Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka zhvilluar sot disa aktivitete parazgjedhore. Ai ka vizituar Ansamblin "Lidhja e Prizrenit", disa hotele si...

Haskuka në hapje të fushatës: Do ta fitojmë Prizrenin pa balotazh

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren ka bërë hapjen e fushatës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Kandidati për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka është shprehur i...

“Të vras” – burri nga Prizreni ia drejtoi kallashin gruas në prani të fëmijëv

“Të vras” – burri nga Prizreni ia drejtoi kallashin gruas në prani të fëmijëve, Gjykata merr vendim për të Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar...

Totaj: Ua kemi borxh dëshmorëve që ta ndërtojmë Prizrenin

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka vizituar sot familjen e heroit të kombit Xhevat Berisha. Ai, është shoqëruar nga Shefi i...

Suharekë, mantelbardhët fushatë për Bali Muharremajn (VIDEO)

Dy zyrtarë të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Suharekë, dy ditë më parë me anë të video-mesazheve kanë bërë thirrje të votohet kryetari...

Totaj: Gratë janë shtylla e shoqërisë

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka vizituar sot bizneset e udhëhequra nga gratë në lagjen ‘Ortakoll’. Ai është shoqëruar nga Vlora...

Sot shënohet Dita e Dëshmorëve në Prizren

10:00 Me rastin e Ditës së Dëshmorëve në Prizren, Komuna e Prizrenit organizon aktivitete Agjenda: 10:00 – Homazhe tek varrezat e dëshmorëve në Landovicë 10:30 – Vizitë...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Policia e Kosovës dje rreth orës 23:40 në Prizren ka arrestuar personin me inicialet B.K., pasi i njëjti ishte në listën e personave të...

Mjekja qëllohet për vdekje nga i fejuari disa javë pas një propozimi romantik

Një mjeke e re praktikante u qëllua për vdekje nga i fejuari i saj, vetëm tre javë pasi çifti u fejua gjatë disa pushimeve...

22 vjet nga themelimi i TMK-së

Sot bëhen 22 vjet nga themelimi i TMK-së, ku sipas marrëveshjes së Kumanovës dhe në pajtim me marrëveshjen e Rambujesë, ishte paraparë çarmatimi i...

Policia shqiptoi mbi 1,400 gjoba për shkelësit e masave anti-COVID

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë shqiptuar 1,438 tiketa për shkelësit e masave anti-COVID në tërë...

“Shkojmë në plazh, shohim vajza gjysmë të zhveshura..”, New York Times reportazh për afganët në Shëngjin

Mbërritja në Shqipëri e një pjese të civilëve afganë të larguar nga frika e hakmarrjes talibane po tërheq vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Gazeta prestigjioze amerikane...

Në spitalin e Prizrenit bie numri i pacientëve me Covid-19

Po vazhdon të bie numri i të spitalizuarve me COVID-19, në kuadër të klinikave COVID-19 të QKUK dhe spitaleve të përgjithshme. Sipas raportit të publikuar...

Lajmet e Fundit