6.5 C
Prizren
E premte, 16 Prill, 2021

Suharekë, shtyhet gjykimi për veprën penale vjedhje e shërbimeve komunale

Ka dështuar të mbahet shqyrtimi gjyqësor, i paraparë për të hënën në Gjykatën Themelore ne Prizren- Dega Suharekë ndaj të pandehurit Gëzim Mahmutaj, i akuzuar për veprën penale vjedhje e sherbimeve komunale nga neni 320 i KPK-së.

Shkak për mosmbajtjen e kësaj seance ka qenë mungesa e të pandehurit Gëzim Mahmutaj si dhe dëshmitarët Ergjan Morina, Mirsad Ajeti, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Dëshmitarët për mungesën e kanë njoftuar gjykatën se në të njëjtën kohë kanë qenë të ftuar për të dëshmuar edhe në Gjykatën Themelore në Prizren.

Gjyqtari Lavdim Bajraktari, ka konstatuar se nuk plotësohen kushtet ligjore për mbajtjen e kësaj seance, ndërsa, seancën e radhës e  ka caktuar më 06 janar 2020, në ora 9:00, ndërsa për të pandehurin Gëzim Mahmutaj ka lëshuar urdhëresë për sjelljen me forcë nga Policia në seancën e radhës.

Ndryshe, në aktakuzën e Prokurorisë Themelore Prizren të ngritur më 20 mars 2019, i pandehuri Gëzim Mahmutaj dyshohet se në  shtëpinë  e tij në fshatin Sllapuzhan, Komuna e Suhareke, me qëllim që të përfitoj nga shërbimi komunal përmes rrjetit përçues të rrymës, pa autorizim të furnizuesit të autorizuar, në atë mënyrë që ka krijuar lidhje direkte jashtë njëhësorit elektrik dhe ka shfrytëzuar energjinë elektrike pa matje, ashtu që energjia elektrike e shpenzuar nuk është regjistruar, me ç ’rast ndërmarrjes së dëmtuar KEDS Distrikti në Prizren i ka shkaktuar dëm.

Me këto veprime, akuzohet se ka kryer veprën penale “vjedhje e shërbimeve komunale”. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

“Vladimir Putini mund të shkaktojë nisjen e luftës në Evropë”

Vladimir Putin po rrezikon nisjen e luftës në Evropë, duke grumbulluar trupat përgjatë kufirit me Ukrainën. Ky është mendimi i një ish-ambasadori amerikan. Michael McFaul,...

Ozil feston fitoren e Realit në “El Clasico”

Ish- mesfushori i Real Madrid, Mesut Ozil nuk e ka harruar ish- klubin, dhe madje e ka përkrahur Real Madridin në rrugën drejt titullit,...

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit kërkesë Qeverisë: Të hënën të hapen edhe sallat e dasmave

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës, përmes një komunikate për medie, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të hënën të hapen të...

Nesër rifillon procesi mësimor

Pas një jave pushim pranveror, nesër fillon periudha e tretë e vitit shkollor. Por për shkak të pandemisë Covid-19 në klasat nga 6 deri...

Rahoveci fiton derbin, kalon direkt në gjysmëfinale të plejofit

Rahoveci ka shmangur çerekfinalen e plejofit në Superligën e Kosovës në basketboll. Me fitore ndaj Golden Eagle Yllit të dielën në Rahovec, “vreshtarët” kanë...

Kadare i sinqertë: Kam duartrokitur dhe gjëra që s’duheshin duartrokitur

I sinqertë, shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare, në një bashkëbisedim me lexues në Vlorë, ka treguar se dy qytetet që kanë lënë shenjë në...

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit 89:82 (22:13, 23:22, 23:28, 21:19), në kuadër të xhiros së 28-të në FIVE STAR...

Ylli e fiton Ligën Unike

Skuadra nga Suhareka, Golden Eagle Ylli e ka fituar turneun e Ligës Unike në basketboll, që të mërkurën përfundoi në Durrës. Në ndeshjen finale, të...

E diela sjell dy ndeshje derbi në Superligë

Në fundjavë do të zhvillohet xhiroja e fundit (28) në Superligën e Kosovës në basketboll, që ishte një nga më interesantet dhe më të...

Vaj dhe gaz në aeroport

Hajdar Mallaku (Tregim) Në aeroportin "Adem Jashari" të Prishtinës po e përcillja djalin për në kurbet. Kish qëndruar njëzet ditë në pushim në Kosovë dhe po...

Momenti më i lumtur i jetës, 21 vjeçarja ndërron jetë ditën e dasmës

Chloe Askey, në moshën 21 vjeçare kishte planifikuar që 12 prilli të ishte dita më e bukur e jetës së saj, pasi do të...

Donald Trump: Në vitin 2024 do ta rimarrim Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump nuk heq dorë nga ambicia e tij për t’u rikthyer në Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale që do të...

Letra nga Labëria, mbretit Zog më 1930: Naltmadhëni, duam rrugën!

Rruga e Lumit të Vlorës, në historinë mes udhëkryqesh të mëdha politike dhe nismat sado të vogla për mëkëmbje, gërryer nga historia… Pavarësisht kërkesave të...

Çfarë diplome ka Adelina Ismaili?

Më shumë ka vite në skenë sesa jashtë saj. Mbase ky fakt e ka penalizuar Adelina Ismailin, e cila nuk arriti kurrë ta përfundojë...

Ramazani 2021: Koha e agjërimit në gjithë botën – Sa orë do të agjërohet në Kosovë?

Këtë vit muaji i shenjtë i myslimanëve, Ramazani do të fillojë të martën, 13 prill.  Lindja e diellit deri në perëndimin e tij zgjat diku...

Fury konfirmon ofertat e majme për duelin me Joshuan

Tyson Fury ka konfirmuar më në fund se bisedimet për meçin e peshave të rënda me rivalin Anthony Joshua janë duke avancuar dhe ka...

Lajmet e Fundit