1.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Sulmohet përsëri muzeu i Alfabetit të Gjuhës Shqipe

Manastiri-gjuhes shqipeËshtë sulmuar përsëri muzeu i Alfabetit të Gjuhës Shqipe në Manastir.

manastiri_alfabetioVandalë të panjohur gjatë mbrëmjes së djeshme kanë qëlluar nga vetura në lëvizje drejt Muzeut, duke thyer xhamin e derës së hyrjes. Incidentin e konfirmon edhe drejtori i Muzeut Gazmend Hoxhaj,i cili thotë se bëhet fjalë për dëme të vogla materiale.

“Kjo ngjarje ndodhi të shtunën në mbrëmje. Është thyer vetëm xhami i derës së hyrjes prej veturës afër muzeut”, tha Gazmend Hoxhaj, drejtor i Muzeut, transmeton Alsat-M.

Kjo është hera e dytë të vandalizohet Shtëpia e Alfabetit në më pak se dy muaj. Sulmuesit e para dy muajve, si edhe ata të një nate më parë vazhdojnë të shëtisin të lirë. Edhe përkundër sulmeve të shpeshta, nuk është bërë asgjë në shtimin e sigurisë dhe mbrojtjes të Shtëpisë muze. Ajo nuk është e siguruar as me kamera e alarme. Madje ky institucion i vetëm historik i shqiptarëve të Maqedonisë nuk ka as edhe një rojë. Sipas drejtorit Gazmend Hoxhaj, sigurimi fizik i Shtëpisë së Alfabetit do të mundësohet vetëm me buxhetin e vitit 2014, që do të thotë se 6 muajt e ardhshëm ky muze do të mbetet i pambrojtur. Ndërkohë ka reaguar edhe Shoqata e Historianëve Shqiptarë të Maqedonisë. Kryetari i kësaj shoqate Skender Asani dyshon se sulmet e tilla nuk janë të rastësishme por të sinkronizuara mirë për të ushtruar presion psikologjik ndaj shqiptarëve të Maqedonisë.

“Rezulton që shqiptarët e Maqedonisë të kenë vetëm një muze të tyre të etnokulturës, gjuhës dhe traditës së tyre. Për fat të keq ai në mënyrë sistematike dhunohet, sulmohet, dhe ne në reagimet tona permanente kemi thënë se ky akt nuk është punë e individëve ose grupeve, por është një sulm i cili koordinohet prej një qendre dhe në momentet e duhura ai vazhdimisht sulmohet për ti dhënë mesazh shqiptarëve jo vetëm të Maqedonisë por edhe të rajonit”, deklaroi Skender Asani, Kryetar i Shoqatës së Historianëve.

Asani i bëri thirrje qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës të mos rrinë duarkryq por të reagojnë në lidhje me këtë akt, ndërsa Qeverisë së Maqedonisë që të mbrojë muzeun. Shoqata e Historianëve do të kërkojë edhe nga UNESCO që të kujdeset për këtë muze. Ndryshe, pas demolimit të muzeut dy muaj më parë, sapo kishin përfunduar riparimet e tij cilat u mbuluan nga Qeveria.

Më Shumë

Fatmir Limaj merr pjesë sot në një debat me qytetarët e Prizrenit

Kryetari i Nismës Fatmir Limaj, do të marrë pjesë sot në një debat me qytetarët e Prizrenit. Në këtë debat do të diskutohet për zhvillimet...

Kosova del sërish keq në testin PISA; Nagavci: Rezultatet ishin të pritshme

Nga 80 vendet pjesëmarrëse, Kosova renditet në listën e dhjetëshes së fundit në studimin ndërkombëtar të arsimit - testin PISA, që vlerëson kompetencat e...

Lajmet e Fundit