18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Sytë

Enver Sulaj

Sytë janë njësoj
Në çdo tokë
Në çdo dallgë

Sytë vrasin njësoj
Në çdo përshpërimë
Në çdo cekëtinë

Kur Zoti krijoi njeriun
I fali sytë
Për të parë veten
Dhe djallëzinë

Sytë janë qelq i pathyeshëm njerëzie
Janë shteg i hapur së voni mes shkurresh në korie

Nuk lindën kot urimet
“M’u verbofshin sytë”
“Të plaçin sytë”

Halkidiki, qershor 2024

Më Shumë

Falet namazi i Kurban Bajramit, ftesë për vepra të mira e solidaritet

Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar kësaj feste, u mbajtë në “Xhaminë e Madhe” në Prishtinë. Myslimanët në tërë botën, ashtu edhe në Kosovë,...

Invalidi i luftës nga Suhareka, Nexhat Cikaqi ka nevojë për ndihmë, vuan nga një sëmundje e rëndë

Luftëtari dhe invalidi i luftës së UÇK-së, Nexhat Cikaqi nga fshati Doberdelan i Suharekës ka nevojë për ndihmë. Ai vuan nga një sëmundje dhe duhet...

Lajmet e Fundit