22.8 C
Prizren
E mërkurë, 10 Gusht, 2022

Të rinjtë nga Prizreni që trashëguan zanatin e filigranit

Të rinj në moshë, por e ushtrojnë këtë zanat tash e 16 vite.

Vëllezërit nga Prizreni, Durim e Fahridin Haxhifazliu, interesoheshin si të vegjël për punën me filigran.

Thonë se për ta ishte shumë e lehtë për ta mësuar zanatin, marrë parasysh këtu përkushtimin e madh që patën.

Mes tjerash, ata thonë se me punimet unike dhe të veçanta që bëjnë, kanë sjellë një frymë të re në këtë fushë.

Planet e tyre për të ardhmen janë të mëdha, duke synuar kështu edhe tregun global.

Durimi dhe Fahredini, janë një shembull i mirë se me punë dhe përkushtim mund të arrihet caku i dëshiruar.

Për të mësuar më shumë rreth jetës së vëllezërve nga Prizreni, që trashëguan zanatin e filigranit, mund të klikoni në video. /GazetaExpress/.

Më Shumë

Ndërron jetë në Londër, 12-vjeçari që mjekët e shkyçën nga aparatet që e mbanin gjallë – veprimi u ndërmor me vendim të gjykatës

Archie Battersbee, 12-vjeç, ka ndërruar jetë në Londër, pasi që mjekët me vetëdije ia fikën aparatet që e mbanin gjallë, e siç raportojnë mediat...

Një i vdekur dhe 1.155 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Ministria e shëndetësisë ka konfirmuar se gjatë 24 orëve një person ka vdekur si pasojë e infektimit me koronavirus, ndërkaq janë konfirmuar 1.155 raste...

Moti sot dhe nesër

Lajmet e Fundit