17.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Rasti i parë i lisë së majmunëve është regjistruar në Serbi

Rasti i parë i lisë së majmunëve është regjistruar në shtetin serb dhe sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik të Serbisë, “Dr Milan Jovanovi? Batut”, rasti është diagnostikuar dhe trajtuar terapeutikisht.

Diagnostifikimi laboratorik u krye në Institutin e Virologjisë, Vaksinave dhe Serumeve Torlak, raporton danas.

“Instituti kompetent territorial i shëndetit publik ka kryer hetim epidemiologjik të rastit dhe janë kryer të gjitha masat e evidentimit, testimit, raportimit dhe kontrollit të përhapjes së mëtejshme të infeksionit në përputhje me udhëzimet metodologjike të ekspertëve”, thuhet në njoftimin e Institutit.

Në përputhje me Rregulloret dhe Protokollet Ndërkombëtare të Shëndetit, rasti i parë i konfirmuar u raportua në institucionet ndërkombëtare shëndetësore.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë më parë se Evropa është në “epiqendrën” e epidemisë globale të lisë së majmunëve.

OBSH e quajti epideminë globale “të pazakontë dhe shqetësuese”. Ata do të vendosin javën e ardhshme nëse do ta shpallin epideminë një emergjencë globale shëndetësore. /Tele

Kur duhet t’i lëvizini një orë pas akrepat e orës

Edhe pse Bashkimi Evropian para disa vitesh njoftoi se do të shfuqizonte orën verore dhe dimërore dhe do të miratonte një të unifikuar, kjo...

Bashkëshorti i së ndjerës Leonora Shala kërkon drejtësi, i shkruan kryeprokurorit Kelmendi dhe ministres Haxhiu

Faton Shala, bashkëshorti i të ndjerës Leonora Shala nga Malisheva, e cila ka vdekur gjate marrjes së shërbimeve stomatologjike në Malishevë, është shprehur i...

Lajmet e Fundit