3.8 C
Prizren
E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Tërheqja e 30% të Trustit, vjen lajmi i fundit nga Kuvendi i Kosovës

Projektligji për Trustin nga e enjtja e kaluar është në duart e deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Kështu tha ligjvënësi i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, i cili ka treguar edhe procedurat deri në seancën e votimit.

 

Papilomi ?e se sasušiti, a paraziti oti?i za 3 dana! Zapišite!

Kurti duke e rrahur Thaçin e Veselin – Video montazha e çuditshme e faqes …
“Të enjten projektligji iu është shpërndarë deputetëve. Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere duhet ta trajtojë atë. Komisioni e ka për obligim që brenda dy javësh ta trajtojë dhe pastaj dy deri në katër javë sipas rregullores duhet të vijë në seancë për votim”, ka thënë deputeti Haxhiu.

Por, ende nuk dihet se kur do të shkojë ky projektligj për votim.

Ky projektligj, së paku me aq sa dihet deri më tani, nuk e ka marrë ende mendimin e Qeverisë së Kosovës, afati për të cilën procedurë ka kaluar më 21 tetor.

Për lejimin e tërheqjes së 30 përqindëshit të Trustit, organizatorët e peticionit kanë paralajmëruar protesta më 5 nëntor.

Herën e parë, në muajin qershor të këtij viti, Projektligji që synonte t’ua mundësonte qytetarëve tërheqjen e 30 përqindëshit të mjeteve të tyre të grumbulluara në Fondin Pensional.

Kjo ishte kundërshtuar nga ana e Qeverisë por edhe nga partia në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje.

Mirëpo një tërheqje e mjeteve nga “Trusti” ishte miratuar nga qeveria Hoti në vitin 2020. Gjithsej 427 mijë e 371 qytetarë të Kosovës bënë tërheqje të shumave të ndryshme nga Fondi i Kursimeve Pensionale.

Më Shumë

50 vjet nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Sot bëhen 50 vite kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe. Në Kongresin e Drejtshkrimit të 20 nëntorit 1972 në Tiranë të pranishëm...

Këto pesë shenja të Horoskopit presin ndryshime drastike në jetë

Yjet kanë treguar se viti i ardhshëm do të jetë veçanërisht emocionues dhe i paparashikueshëm për këto shenja të mëposhtme. Nëse iu përkisni këtyre...

Lajmet e Fundit