19.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Thaçi largon nga rendi i ditës projektligjin për caktimin e kufijve të komunave në Has

Hashim-Thaci1-300x200Projektligji për caktimin e kufijve komunalë për dy komunat e reja në Has, u largua nga rendi i ditës, me propozim të kryeministrit Hashim Thaçi.
Thaçi dhe kryetari i Grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri,kanë zhvilluar një debat të ashpër në Kuvendin e Kosovës, lidhur me pikën e katërt të rendit të ditës, gjegjësisht Ligjit për caktimin e kufijve komunalë.

Lidhja Demokratike e Kosovës kërkoi që Ligji për caktimin e kufijve komunalë të hiqet nga rendi i ditës, pasi sipas tyre pas caktimit të zgjedhjeve lokale më 3 nëntor kjo çështje është kundërligjore.

Debati u ashpërsua kur kryeministri Thaçi deklaroi se Ligji për caktimin e kufijve komunalë ka të bëjë me vendimin për themelimin e dy komunave të reja në Rogovë, në Gjonaj e më pas edhe në Kodër të Trimave.

Por, kjo ngjalli reagimin e deputetit të LDK-së, Ismet Beqiri i cili iu drejtua Thaçit “ju mund të vendosni për formim komunash në Burojë e Komoran e edhe Tophane, por në këtë votim nuk do të marrë pjesë LDK-ja”, duke shtuar se nëse kalon kjo pikë e rendit të ditës, LDK do ta lëshojë seancën.

Pas insistimit të LDK-së dhe pohimeve se do ta lëshojnë seancën, Projektligji për caktimin e kufijve komunalë u largua nga rendi i ditës, me propozim të Hashim Thaçit.

Në këtë seancë në rend dite është edhe Ligji për amnistinë, që po kundërshtohet ashpër nga shoqëria civile dhe Lëvizja Vetëvendosje.

Më Shumë

Arrestohen tre persona në Malishevë për posedim të armëve: Konfiskohet një pistoletë me 6 fishekë

Dje, në Malishevë janë arrestuar tre të dyshuar për përfshirje në veprime kriminale. Gjatë aksionit policor është konfiskuar një pistoletë me 6 fishekë të kalibrit...

Invalidi i luftës nga Suhareka, Nexhat Cikaqi ka nevojë për ndihmë, vuan nga një sëmundje e rëndë

Luftëtari dhe invalidi i luftës së UÇK-së, Nexhat Cikaqi nga fshati Doberdelan i Suharekës ka nevojë për ndihmë. Ai vuan nga një sëmundje dhe duhet...

Lajmet e Fundit