11.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Ashton e Fule: Marrëveshja e rëndësishme për tërë Ballkanin

Fyle-AshtonPërfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme të BE-së, Catherine Ashton dhe komisionari për zgjerim, Shtefan Fule kanë deklaruar se marrveshja për normalizimin e marrdhënjeve mes Kosovës dhe Serbisë është me rendësi të jashtëzakonshme për tërë Ballkanin perëndimor dhe sidomos tani pas anëtarësimit të Kroacisë në BE.

Në një artikull të përbashkët për gazetën “Dnevni Avaz”, të Sarajevës Ashton dhe Fyle shkruajnë se për këtë arsye BE ka vendosur të hap negociatat me Kosovën për marrëveshjen e stabilizim asoccimit ndërsa me Serbinë për antarsimin e saj në BE.

Ata theksuan se marrëveshja përmban vendosmërinë e Beogradit e të Prishtinës që të ardhmen e shohin në bashkimin Evropian.

”Pranimi i përparimit të cilin Serbia e Kosova e kanë arritur në normalizim të ndërsjellë marrëdhëniesh, BE ka parë rolin e kryeministrave Daçiq e Thaçi me rastin e arritjes kohë më parë të marrëveshjes revolucionare, andaj kjo është arsyeja pse BE ka vendosur të fillojë negociata për anëtarësim me Serbinë dhe negociata e MSA-së me Kosovën”, vlerësojnë ata, citon RTK-ja.

Më Shumë

Rrezikon deri në katër vite burg, ja kur pritet që gjykata të marrë vendimin për Luiz Ejllin

Luiz Ejlli gjithashtu edhe fituesi i “Big Brother VIP 2”, ende nuk i ka mbyllur problemet me drejtësinë. Gjykata e Fierit më datën 26...

Shtatë asete në mbrojtje të trashëgimisë kulturore në regjionin e Prizrenit

Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore ka shpallur shtatë asete në mbrojtje të përhershme në kategorinë e trashëgimisë arkitekturale nga regjioni i Prizrenit. https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ Drejtori i...

Lajmet e Fundit