-0.2 C
Prizren
E premte, 27 Janar, 2023

Thaçi ndërron temë!

Thaci-qeveriaKryeministri në largim, Hashim Thaçi si duket është shumë komod, ani pse situata politike në vend nuk është aspak e favorshme
Duke anashkaluar, situatën e krijuar në vend, e vakuumin institucional ai gjen kohë për t’i përcjellë festat e shteteve të tjera e për t’i shprehur urimet përmes rrjetit social Facebook.

Njësoj ka bërë edhe me Ditën Kombëtare të Francës.

Lexoni të plotë urimin e Thaçit, në Facebook:

“14 korriku është dita kombëtare e Francës. Unë dëshiroj që ti uroj popullit mik francez gëzuar këtë festë të lavdishme e të shpreh mirënjohjen e madhe që Kosova ka dhe do të ketë përherë për ndihmën bujare që na ka dhënë ky vend. Kjo datë kujton Revolucionin Francez të vitit 1789 dhe i gjithë njerëzimi është mirënjohës ndaj Francës dhe e kujton me nderim këtë ngjarje që ka pasur ndikim të jashtëzakonshëm emancipues anembanë Evropës. Ky revolucion jetësoi vlerat iluministe të lirisë, vëllazërisë dhe barazisë duke hedhur hapat e para drejt ndërtimit të një shteti modern të unitetit kombëtar, ku sovran është vullneti i popullit, ku qeverisja bëhet në frymën e ligjeve, ku mbizotëron laiciteti dhe ku të gjithë qytetarët janë të barabartë para ligjit. HTH”

Më Shumë

Vazhdojnë reshjet e shiut edhe të premten në Kosovë

Mot i vranët e me reshje shiut do të mbizotërojë edhe të premten në Kosovë. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës (IHK), parashihet të ketë masa...

Katër të mitur rrihen mes vete në Prizren, dy prej tyre pësojnë lëndime

Katër meshkuj të mitur janë përfshirë në një rrahje në Prizren, ku si pasojë dy prej tyre kanë pësuar lëndime dhe kanë marrë tretman...

Lajmet e Fundit