18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Thaçi shpallë fitoren e PDK-së

Thaci festonPak para orës 12 kreu i Partisë Demokratike të Kosovës pa pritur rezultatin preliminarë të Komisionit Qendrorë të Zgjedhjeve ka shpallur fitoren e ‘Misionit të Ri”. Për të parin e PDK-së, Pavarësia e Kosovës është vetëm fillimi e jo fundi.

Thaçi, nga sheshi 21, ku i është drejtuar qytetarëve, ka falënderuar ata për zgjedhje demokratike. Për këto zgjedhje, Hashim Thaçi ka falënderuar edhe ndërkombëtarët për ndihmën e dhënë.

Thaçi tha se sot vota demokratike e dëgjoi përgjigjen e qytetarëve të Kosovës.

“Sot qytetarët e Kosovës u përballen me një pyetje të thjesht por vendimtare për Kosovën, çfarë lloj shteti duhet të ndërtojmë. Dhe sonte vota demokratike e dëgjoi përgjigjen e qytetarëve të Kosovës shumë qartë. Qytetarët e Kosovës jo vetëm që e dhanë verdiktin e tyre por ushtoi në mbarë vendin, nga Prizreni në Mitrovicë, nga Peja në Gjilan e gjithandej në Republikën e Kosovës”, ka thënë ai para shumë qytetarëve që janë mbledhur për të festuar në sheshin 21.

Sipas Thaçit, shteti ynë është i gatshëm për të realizuar ëndrrat e mëdha.

“Ne do të ecim përpara, ne do ta zhvillojmë vendin tonë”, ka thënë ai.

Thaçi po ashtu ka shtuar se ‘Kosova duhet të jetë krenare’, pasi që sipas tij këto ishin zgjedhjet që u përqendruan në qytetarët e Kosovës, të cilët sipas tij vendosen për modelin e shtetit.

Zgjedhjet e sotme Thaçi i ka quajtur të lira, korrekte dhe fer

Më Shumë

Përurohet Shtegu i Lirisë “Pashtriku”

Në kuadër të aktiviteteve shtetërore në shënim të 25-vjetorit të çlirimit të vendit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në përurimin...

Totaj viziton Këshillin e Bashkësisë Islame për Kurban Bajramin

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, bashkë me kryesuesen e Kuvendit Komunal, Antigona Bytyqi, nënkryetarin Kujtim Gashi, drejtorët e asamblistës dhe bashkëpunëtorët e kabinetit, vizituan...

Lajmet e Fundit