27 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Thirret seancë urgjente e Kuvendit të Prizrenit lidhur me vendimin për zyrat e partive politike

Partitë opozitare në Prizren po insistojnë që ekzekutimi i vendimit për largimin e tyre nga zyrat aktuale, që janë pronë komunale, të shtyhet. Madje për këtë arsye kanë iniciuar edhe mbajtjen e një seancë urgjente të Kuvendit të Komunës. Kryesuesi i KK-së, Sulltan Badallaj ka bërë të ditur se kjo seancë është konvokuar shkaku i situatës së krijuar lidhur me zyrat e partive politike.

“Me iniciativën e partive opozitare, për shkak të situatës së krijuar lidhur me vendimin për lëshimin e zyrave të partive, është ftuar seanca urgjente e KK-së së Prizrenit, me qëllim që të diskutohet për shtyrjen e ekzekutimit të këtij vendimi”, ka thënë Badallaj.

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se mbledhja e KK-së do të mbahet të mërkurën me datë 14 prill me këtë rend dite: “Kërkesë për shtyrjen e vendimit për ekzekutim të largimit nga zyrat partitë politike”.

Javën e shkuar, këshilltarët e partive opozitare patën braktisur mbledhjen e KK-së në shenjë pakënaqësie me konkluzionin e kryetarit të Komunës, me të cilin sipas tyre kërkohet largimi i partive politike nga zyrat që janë pronë komunale. Duke qenë se opozita përbën shumicën në KK-në e Prizrenit, seanca e rregullt pat dështuar në mungesë kuorumi.

Paraprakisht kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka, pati theksuar se me këtë konkluzion po zbatohet ligji dhe se nuk mund të ndërmarrë asnjë veprim që bie ndesh me legjislacionin në fuqi. Në atë mbledhje, kryesuesi i KK-së, Sulltan Badallaj pati thënë se në një takim të mbajtur mes përfaqësuesve të partive politike e kryetarit në zyrën e tij ka pas dakordim që për këtë çështje të gjendet një zgjidhje e përbashkët dhe e arsyeshme. Në anën tjetër kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka para kuvendarëve pati pohuar se nuk mund ta tërheq konkluzionin, pasi që sipas tij ky akt ka të bëj me zbatimin e ligjit.

Pas dështimit të seancës së rregullt të KK-së, Haskuka pati mbajtur një konferencë për shtyp, ku pati theksuar se KK-ja është bllokuar nga disa kuvendarë që kanë reaguar për shkak se Komuna e Prizrenit po e zbaton Ligjin për dhënien në shfrytëzim dhe këmbimin e pronës së paluajtshme të komunës./KOHA/

https://www.koha.net/kosove/266542/thirret-seance-urgjente-e-kuvendit-te-prizrenit-lidhur-me-vendimin-per-zyrat-e-partive-politike/

Më Shumë

Për tre muaj, 62 raste të dhunës në familje në Prizren

Gjatë periudhës janar-mars të këtij viti, 489 persona në Kosovë kanë qenë viktima të dhunës në familje, ku prej tyre, 390 janë të gjinisë...

Peja-Golden Eagle Ylli, finalja e madhe

Peja dhe Golden Eagle Ylli do të përballen në finale të “Play-offit” në FIVE STAR Superligën e Kosovës në basketboll. Sfida e parë zhvillohet sonte...

Konfiskohet mbi 1 ton nargjile në Malishevë

Një sasi prej 1190 kilogramë nargjile është gjetur duke u kontrabanduar në një lokacion të Malishevës. Dogana e Kosovës njofton se kanë kryer një kontroll...

Një grua nga Mali lind nëntë foshnja

Një grua nga Mali ka lindur nëntë foshnja, duke shënuar herën e parë që një grua ka sjellë në jetë kaq fëmijë të mbijetuar...

Dënohet Rizan Hoxhaj që mori para në emër të burrit të prokurores nga Prizreni,Ervehe Gashi

Gjykata e ka shpallur fajtor të akuzuarin, Rizan Hoxhaj për kryerjen e veprës së ushtrimit të ndikimit në rastin e burrit të prokurores së...

Kërkoi vaksinim të detyrueshëm, kryetari i bashkisë në Poloni kërcënohet me vdekje

Pas vendimit të selisë qendrore të Walbrzych, një qytet i vogël në Poloninë jugperëndimore, për të bërë të detyrueshëm vaksinimin kundër koronavirusit, kryetari i...

Bletarët që e rrezikojnë jetën për një ndër mjaltat më të pastra në botë

Bletarët në pjesën perëndimore të Gjeorgjisë rrezikojnë shumë për ta kryer punën e tyre të përditshme. Ata ngjiten në shkëmbinj dhe drunj të lartë...

Shuhet aktori i njohur, Guljelm Radoja

Një ditë pasi u transferua në gjendje të rëndë në spitalin “Shefqet Ndroqi”, ndërron jetë aktori i njohur. Guljelm Radoja, i cili ishte infektuar me...

Inter me 5 gola në festën e titullit kampion

Inter e ka festuar në mënyrën më të mirë të mundshme titullin kampion. Pas festës së tifozëve para stadiumit “San Siro”, ka nisur goleada...

Mjeku nga Prizreni pengohet në vendin e punës

Një mjek nga Prizreni ka bërë të ditur se ditë më parë është penguar në vendin e tij të punës nga i dyshuari mashkull...

Reagon Ponte Prizreni, tregon versionin e tyre të ngjarjes: Akuzon Berishën dhe gjyqtarët për ndërprerjen e ndeshjes

Ponte Prizreni ka dalë me komunikatë pas ndërprerjes së ndeshjes ndaj Pejës, që ishte e fundit e gjysmëfinales në Superligën e Kosovës në basketboll. Klubi...

Kosova burimi kryesor i turistëve në Shqipëri

Sezoni turistik këtë verë në Shqipëri pritet të shënojë një rritje krahasuar me vitin e kaluar, kur kufizimet dhe situata e pandemisë Covid-19 ishte...

Policia dënon 791 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Policia e Kosovës edhe dje ka vazhduar me kontrollet rreth respektimit të masave antiCOVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit policia ka shqiptuar 791 tiketa në...

792 qytetarë u gjobitën për 24 orë nga policia për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Policia e Kosovës në vazhdimësi është dukë shqiptuar tiketa për të gjithë qytetarët të cilët nuk i kanë respektuar masat antiCOVID-19 nga institucionet shëndetësore...

873 qytetarë u gjobitën për 24 orë nga policia për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Policia e Kosovës në vazhdimësi është dukë shqiptuar tiketa për të gjithë qytetarët të cilët nuk i kanë respektuar masat antiCOVID-19 nga institucionet shëndetësore...

Tre të lënduar nga përleshja në ndeshjen Ponte-Peja, policia hap rast

Ndeshja vendimtare e gjysmëfinales së play-offit të Superligës në basketboll mes Ponte Prizrenit dhe Pejës është ndërprerë mbrëmë pas pjesës së parë, për shkak...

Lajmet e Fundit