24.8 C
Prizren
E shtunë, 25 Maj, 2024

Treshja nuk e do PDK-në as në qeveri gjithëpërfshirëse

blloku opozitarTreshja LDK-AAK-Nisma me asnjë çmim nuk do të pranojnë që të jenë pjesë e një qeverie në të cilën do të ishte e pranishme edhe PDK e Hashim Thaçit. Qëndrim të prerë në këtë çështje ka edhe Lëvizja Vetëvendosje.

Treshja po konsideron se i ka numrat e nevojshme për të qeverisur me vendin dhe nuk ka nevojë për një qeveri gjithëpërfshirëse. Këmbëngulje për të qeverisur me vendin edhe për një mandat po bën edhe PDK si fituese e zgjedhjeve nacionale.

Ky insistim nga të dyja blloqet se kanë të drejtë në formimin e qeverisë, po e qojnë vendin drejt një krize të thellë politike, e cila mund të qojë në zgjedhje të jashtëzakonshme.

Partnerët ndërkombëtarë deri më tash nuk kanë ndërhyrë, por kanë sugjeruar që qeveria të krijohet shpejt dhe të ketë një shumicë të fuqishme../tribuna/

Më Shumë

Rrokulliset kamioni në rrugën Shtime – Prizren, dy të lënduarit dërgohen në QKUK

Dy persona janë lënduar si pasojë e një vetaksidenti në rrugën Shtime – Prizren, ku një kamion është rrokullisur. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i...

Kroos pensionohet si ‘Mbret’ – lë pas karrierë ëndrrash

Shtatë vjet te Bayern Muncheni, dhjetë te Real Madridi. Kampion bote me Gjermaninë. Fitues i pesëfishtë i Ligës së Kampionëve. Madje më 1 qershor mund ta...

Lajmet e Fundit