11.8 C
Prizren
E enjte, 30 Mars, 2023

Treshja nuk e do PDK-në as në qeveri gjithëpërfshirëse

blloku opozitarTreshja LDK-AAK-Nisma me asnjë çmim nuk do të pranojnë që të jenë pjesë e një qeverie në të cilën do të ishte e pranishme edhe PDK e Hashim Thaçit. Qëndrim të prerë në këtë çështje ka edhe Lëvizja Vetëvendosje.

Treshja po konsideron se i ka numrat e nevojshme për të qeverisur me vendin dhe nuk ka nevojë për një qeveri gjithëpërfshirëse. Këmbëngulje për të qeverisur me vendin edhe për një mandat po bën edhe PDK si fituese e zgjedhjeve nacionale.

Ky insistim nga të dyja blloqet se kanë të drejtë në formimin e qeverisë, po e qojnë vendin drejt një krize të thellë politike, e cila mund të qojë në zgjedhje të jashtëzakonshme.

Partnerët ndërkombëtarë deri më tash nuk kanë ndërhyrë, por kanë sugjeruar që qeveria të krijohet shpejt dhe të ketë një shumicë të fuqishme../tribuna/

Më Shumë

Prizren, hapet ekspozita `Gjenocidi serb në Kosovë 1998-1999

Sot, në Prizren, është hapur ekspozita “Gjenocidi serb në Kosovë 1998-1999”,  realizuar nga prof. dr. Nusret Pllana, Hasan Morina dhe Esat Shala.   Bëhet e ditur se...

Stuhi breshri godet Rahovecin, dëmtohen kulturat bujqësore

Stuhi të fuqishme kanë goditur sot disa pjesë të Kosovës. Në orët e vona të pasdites një stuhi me breshër ka goditur edhe Dejnin e...

Lajmet e Fundit