8.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

Trevjeçarja zgjohet në funeralin e saj pasi mjekët gabimisht e shpallën të vdekur

 

Një trevjeçare ka tronditur prindërit e saj kur u zgjua në funeralin e saj, pas mjekët në një spital në shtetin qendror meksikan të San Luis Potosi thanë se ajo kishte vdekur nga dehidratimi.

Tani familja e Camila Martinez po akuzon stafin e spitalit për neglizhencë.

Fëmija përjetoi dhimbje stomaku, të vjella dhe ethe kur Mary Jane Mendoza dhe burri i saj e dërguan atë në pediatri më 17 gusht, sipas gazetës meksikane, El Universal, transmeton Klankosova.tv.

Pas rekomandimit të mjekut, Martinez u dërgua në spital për ta trajtuar atë për dehidrim. Mendoza tha se mjekët në objekt vendosën një peshqir të ftohtë mbi trupin e saj për të ulur temperaturën e trupit të saj dhe vendosën një pulsoksimetër në një nga gishtat e saj për të regjistruar nivelin e saj të oksigjenit.

Martinez u lirua pas një ore dhe iu dha mjekimi. Megjithatë, gjendja e saj u përkeqësua më vonë gjatë ditës dhe ajo u vizitua nga mjeku në një klinikë, i cili dha një recetë të ndryshme dhe rekomandoi që ajo të hante fruta që nuk ishin të ëmbla dhe të pinte shumë lëngje.

Ndërsa ishte në shtëpi, Martinez vazhdoi të vjellë gjithçka që pinte dhe hante. Më pas ajo u dërgua te një mjek tjetër, i cili u tha prindërve të saj që ta çonin menjëherë në urgjencë.

Martinez u shtrua edhe një herë në Spitalin Bazë Komunitar Salinas de Hidalgo midis orës 21:00 dhe 22:00.

Ata donin t’i jepnin asaj (terapi intravenoze). U desh një kohë e gjatë për t’i vënë asaj oksigjen, kujton Mendoza. “Nuk ia vunë sepse nuk mund të gjenin venat e saj të vogla, më në fund një infermiere ia doli”.

Camila Martínez is treated by a medical staffer at Salinas de Hidalgo Basic Community Hospital in San Luis Potosí, Mexico, on August 17 before she died from dehydration

Oksigjeni iu hoq pas rreth 10 minutash. Ajo e mori Martinezin nga shtrati i spitalit dhe iu kujtua se si ‘ajo ende po më përqafonte, ata e morën dhe më thanë: ‘Duhet ta lini të pushojë në paqe’.

Mendoza ishte mbyllur në një dhomë, por arriti të dilte, por nuk mund të hynte në dhomën ku vajza ishte nën vëzhgim dhe më vonë ‘vdiq’.

Miqtë dhe familja po qëndronin mbi arkivolin e saj të vogël më 18 gusht kur dikush vuri re se dritarja e xhamit të arkivolit po mjegullohej.

Gjyshja nga nëna e Martinez pa që sytë e saj po lëviznin dhe një puls tregoi se ajo ishte me të vërtetë gjallë.

Ajo u dërgua me ambulancë në Spitalin Bazë Komunitar Salinas de Hidalgo, ku mjekët e trajtuan përpara se ta shpallnin të vdekur nga një edemë cerebrale (ënjtje e trurit).

Friends and family members were shocked when the coffin's glass window fogged up during the August 18 viewing. Camila Martínez's grandmother saw her eyes moved and within minutes an ambulance had arrived to rush the three-year-old to a hospital where she died

“Aty ishte vërtet vendi ku u bë fëmija im. Jemi të shkatërruar, sepse vajza ime ishte një person shumë i lumtur, shkonte mirë me të gjithë, nuk veçonte askënd”, tha Mendoza. “Ne kemi shumë njerëz në fermë që na mbështesin sepse ajo ishte e dashur”.

Certifikata e parë e vdekjes e marrë nga prindërit e shkatërruar tregonte se Martinez vdiq nga dehidratimi dhe e dyta vuri në dukje shkakun e saj të vdekjes si dehidratim, edemë cerebrale dhe dështim metabolik.

Sipas Mendoza, vajza e saj ishte planifikuar të ndiqte ditën e parë të klasës së kopshtit këtë javë.

Incidenti aktualisht po hetohet nga Prokuroria e Përgjithshme e Shtetit në San Luis Potosi, transmeton Klankosova.tv.

 

Më Shumë

Vetëvendosje në Prizren kërkon mbledhje të jashtëzakonshme për faljen e borxhit të tatimit në pronë

Kuvendi i Prizrenit, në fillim të muajit shkurt me shumicë votash kishte miratuar rekomandimin për faljen e borxhit prej 100 euro për tatimin në...

Arrestohen dy të mitur, vodhën një televizor në një shkollë në Suharekë

Dy të mitur janë arrestuar sot në Suharekë nën dyshimin se kanë qenë të përfshirë në një rast vjedhje. Në njoftim thuhet se L.G 14-vjeçar...

Lajmet e Fundit