19.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Turqia, mesazh Greqisë: “Aleanca juaj e ligë. Ja pse iu kthyem kërkimeve në Mesdhe!”

Turqia ka aftësi dhe aftësi për të shkatërruar aleancat e liga të formuara kundër saj në Mesdhe, tha Ministria e Jashtme turke në një deklaratë reaguese.

Komenti i Ankarasë pasoi pretendimet e Ministrisë së Jashtme greke, e cila i bëri thirrje Turqisë të përfundojë aktivitetet e saj në Mesdhe.

Duke cituar burime ushtarake, disa media greke raportuan se ushtria greke ishte në gatishmëri dhe anuloi lejen e ushtarëve.

Për t’i dhënë një mundësi diplomacisë dhe për të rigjallëruar mundësinë e dialogut, Turqia pezulloi testimet e saj sizmike në Mesdhe.

Por Greqia nënshkroi një marrëveshje të diskutueshme të delimitimit të detit me Egjiptin në fillim të kësaj jave.

Ndaj, Ankaraja njoftoi të hënën se anija e saj kërkimore sizmike “Oruc Reis” kishte lundruar në zonën e kërkimit Mesdhe dhe se Turqia do të vazhdonte aktivitetet e saj në Mesdhe dhe Detin e Zi deri në 23 gusht, me qëllim të fitimit të pavarësisë së energjisë.

Turqia gjithashtu ka paralajmëruar aktorët në rajon të mos veprojnë si “pronari i vetëm i Mesdheut”.

“Askush nuk ka të drejtë të përpiqet të përjashtojë vendin tonë nga Mesdheu, i cili ka qenë nën sundimin turk me shekuj,” thuhet në deklaratë.

Ankaraja ka akuzuar prej kohësh Greqinë për ndjekjen e një politike maksimaliste në Mesdheun lindor, duke vënë në dukje se kërkesat detare të vendit shkelin të drejtat sovrane të Republikës së Turqisë.

Më Shumë

Horoskopi sot – këto janë shenjat më me fat

Dashi Gjatë kësaj dite do përqendroheni më shumë tek jeta profesionale dhe ajo do marrë një zhvillim që nuk e kishit menduar ndonjëherë. Karriera juaj...

Konkursi i komunës për dentistë, Prokuroria Themelore e Prizrenit nis hetimet

Një muaj pas raportimit të Kiks Kosovës, Prokuroria Themelore në Prizren nisi hetimet për stërzgjatjen e konkursit për tre stomatologë, që ishte hapur një...

Moti sot me diell

E kërkon MIlani

Lajmet e Fundit