13.8 C
Prizren
E premte, 9 Qershor, 2023

UEFA ndryshon formatin e Champions League dhe Europa League

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-së pritet të miratojë në mbledhjen e radhës formatin e ri të Ligës së Champions League dhe Europa League.

Formati i ri parasheh pjesëmarrje të 36 skuadrave, ndryshimi është se tani marrin pjesë gjithsej 32.

Formati pritet të hyjë në fuqi në sezonin 2024-2025, transmeton lajmi.net.

Çdo klub do të ketë 10 kundërshtarë të ndryshëm sipas formatit të ri, por lajm kontrovers është se skuadrat që kanë pikë më së shumti në histori të ligave të tyre, do të kualifikohen dhe kjo shihet si gjë e keqe për klubet e reja që aspirojnë të hyjnë në turneun prestigjioz.

Ndërsa për Europa League, propozimi i ri është që të ketë tetë raunde.

Nga sezoni i ardhshëm nis edhe një kampionat i ri, ai i Europe Conference League, që do të ketë format si të Ligës së Kmapionëve me gjashtë raunde dhe me 32 skaudra.

Gjithashtu në këtë mbledhje do të miratohet edhe mënyra e re e ndarjes së të ardhurave për të tre turnetë nga vitit 2021 deri më 2024.

Më Shumë

Diego Simeone ‘këshillon’ lojtarët sa herë duhet të kryejnë marrëdhënie seksuale

Trajneri i Atletico Madrid-it, Diego Simeone, ka bërë shaka se lojtarët që bëjnë seks vetëm katër herë në muaj nuk mund të paraqiten në...

Ekspertët: Seksi në orën 07:30 të mëngjesit është më i miri

Koha më e mirë për të bërë seks është kur ju ndiheni mirë bashkë me partnerin tuaj. Por, sipas ekspertëve të marrëdhënieve, ka një kohë...

Lajmet e Fundit