35.8 C
Prizren
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Ujërat e zeza vërshojnë një lagje të Prizrenit

Rreth 50 familje në rrugën “Enver Hadri” në Prizren janë në hall të madh me ujërat e zeza.

E tërë lagjja pothuajse është ndërtuar pas luftës, por asnjëherë asnjë pushtet lokal nuk ka ndërmarr masa për sistemin e ujërave të zeza.

Këta banorë thonë se për shkak të mungesës së kanalizimit, ndodhin edhe konflikte mes vet banorëve, sepse ujërat e zeza s’ka kush t’i ndalojë, dhe për këtë çështje disa herë ka qenë e detyruar të intervenoj edhe policia.

Ata kërkojnë urgjentisht jo vetëm nga dikasteri kompetent, por edhe nga kryetari i Prizrenit që të marrin masa të menjëhershme për zgjidhjen e këtij problemi jetik për ta, raporton televizioni publik.

E Drejtoria e Shërbimeve Publike në Prizren është e njohur me problemin, ndërsa ka angazhuar një operator ekonomik që të hartojë një projekt për rregullimin e kanalizimit.

Mirëpo ky operator po has në vështirësi për shkak se disa banorë nuk po e lejojnë punën në parcelat e tyre. Pritet që të gjendet një gjuhë e përbashkët në mes të palëve për zgjidhjen e problemit në fjalë.

Më Shumë

Gjergj Basta, gjenerali shqiptar që tronditi Evropën në mesjetë

Gjergj Basta, është një nga figurat më të njohura të praktikës ushtarake evropiane të fillimit të Rilindjes, nga ku kishte mbetur një emër i...

Ky është i riu që u therr me thikë dhe u hodh nga vetura në qendër të Prizrenit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmë pas mësnatës në lagjen ‘Badezhderhane’ afër Piceria Linda në Prizren. Një person është është therrur me thik nga...

Lajmet e Fundit