0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Ukraina kërkon më shumë tanke për të luftuar Rusinë

Aleatët perëndimorë kanë ofruar automjete të blinduara luftarake për Ukrainën, por jo tanke më të rënda që ajo ka kërkuar për të luftuar Rusinë, ndërsa Uashingtoni parashikoi se luftimet intensive do të vazhdojnë për muaj të tërë në vijën e frontit lindor.

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha homologut ukrainas Volodymyr Zelenskiy se qeveria e tij do të dërgonte automjete të lehta luftarake AMX-10 RC për të ndihmuar përpjekjet e saj luftarake, tha një zyrtar francez të mërkurën pas një telefonate mes tyre.

Ndërsa zyrtari tha se këto do të ishin automjetet e para të blinduara perëndimore të dorëzuara në Ukrainë, Australia i ka dhënë Kievit 90 nga automjetet e saj Bushmaster, një njësi të blinduar të ngurtësuar kundër minave tokësore dhe kërcënimeve të tjera.

Presidenti i SHBA, Joe Biden tha të mërkurën se Uashingtoni po shqyrtonte dërgimin e automjeteve luftarake Bradley në Ukrainë. Qytetet janë shkatërruar, miliona njerëz të zhvendosur dhe dhjetëra mijëra të vrarë që nga pushtimi rus në shkurt.

Automjeti i blinduar Bradley, i cili ka një armë të fuqishme, ka qenë një element kryesor i ushtrisë amerikane për të transportuar trupa nëpër fushat e betejës që nga mesi i viteve 1980. Ushtria amerikane ka mijëra Bradley dhe ata do t’i jepnin Ukrainës më shumë fuqi zjarri në fushën e betejës dhe do të forconin aftësinë e saj në luftë.

Megjithatë, Biden nuk po dërgon tanket Abrams që Ukraina ka kërkuar. Kievi u ka kërkuar vazhdimisht aleatëve perëndimorë mjete luftarake më të rënda, si tanket “Abrams” dhe “Leopard” të prodhimit gjerman. Zelensky tha se ka nevojë për mjete më të rënda.

“Kjo është diçka që dërgon një sinjal të qartë për të gjithë partnerët tanë. Nuk ka asnjë arsye racionale pse Ukraina nuk është furnizuar ende me tanke perëndimore,” tha ai.

Më Shumë

Kërcënohet kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj është kërcënuar. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë së Prizrenit, toger Shaqir Bytyqi. Sipas tij, Totaj ka marrë...

Ngjarja e rëndë: Përplaset për vdekje nga treni 15-vjeçari shqiptar në Itali

Tragjik ka rezultuar fati i një 15-vjeçari shqiptar, i cili është përplasur mbrëmë nga një tren. Ngjarja e rëndë ndodhi në stacioni hekurudhor Chiari...

Lajmet e Fundit