8.8 C
Prizren
E premte, 19 Prill, 2024

Ukrainasit arrestojnë 400 të dyshuar si bashkëpunëtorë të rusëve

Qindra persona janë arrestuar në rajonin Mykolaiv në jug të Ukrainë nga 5 deri më 8 gusht – nën akuzën se po bashkëpunojnë me forcat ruse.

Lajmi është konfirmuar nga gjeneral-major Dmytro Marchenko nga Forcat e Armatosura të Ukrainës, transmeton Telegrafi.

Ai theksoi se posedojnë prova se secili prej të arrestuarve, i kishte dhënë informacione të rëndësishme trupave ruse.

Në anën tjetër Moska po vazhdon të tentojë që të infiltrojë agjentë në strukturat e organeve të sigurisë në Ukrainë, mirëpo deri më tani shumë prej tyre janë zbuluar dhe arrestuar.

Ndryshe Shërbimi i Sigurisë Shtetërore i Ukrainës e njohur si SBU, ka parandaluar së fundmi një seri vrasjesh me pagesë të përfaqësuese të liderit më të lartë ushtarake dhe politike dhe të figurave publike të Ukrainës. /Telegrafi/

Më Shumë

Kush është 29-vjeçarja shqiptare që përplasi për vdekje vëlla e motër në Kroaci!

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Koraci dy ditë më parë, ku si pasojë e një aksidenti humbën jetën vëlla e motër, 21...

Mjekët shpjegojnë se çfarë ka ndodhur me Evan Ndicka

Deklarata e Roma-s ka bërë të qartë se Evan Ndicka nuk kishte ndonjë patologji kardiake, ndaj dhimbjet e gjoksit dhe vështirësitë në frymëmarrje i...

Lajmet e Fundit