22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

UPZ, LDK-së në Prizren: Mos ndërhyni në punët tona

UPZ 45Menaxhmenti i Universitetit “Ukshin Hoti” në Prizren e ka pritur me shqetësim reagimin e Degës së LDK-së në Prizren, që sipas tyre ka gjoja ndërhyrje politike në këtë Universitet.

Menaxhmenti konsideron se pretendimet e tyre nuk qëndrojnë aspak dhe se vetë reagimi i kësaj partie është ndërhyrje politike në punën e Universitetit.
“Konkursi i hapur më 18.04.2014, për plotësimin e vendeve të lira në administratën e UPZ-së nuk ka të bëjë aspak me fushatë por me nevojën e domosdoshme që ka ky Universitet për kompletimin e shërbimeve profesionale dhe atyre administrative, pas ndarjes së njësive akademike dhe planet që kemi për hapjen e drejtimeve të reja”, thuhet në reagimin e UPZ-së.

“Jemi të detyruar që tu rikujtojmë Lidhjes Demokratike të Kosovës se në procesin zgjedhor që është mbajtur në Universitet, ka rezultuar që një anëtar i Kryesisë së Degës së kësaj partie në Prizren të zgjedhet Dekan(Prof. Ass. Dr. Ismet Temaj, dekan i Fakultetit të Edukimit), dhe ai vazhdon që të mbajë këtë pozitë në parti edhe pse nuk ja lejojnë dispozitat ligjore dhe statutore në fuqi, për të cilën gjë duhet të reflektoj edhe vetë ky subjekt politik. “

“Kërkojmë nga partia politike LDK që të mos bëjë ndërhyrje politike në UPZ, ngase nuk është e lejuar me legjislacionin në fuqi dhe se menaxhmenti i universitetit nuk do ta lejoj në asnjë mënyrë një ndërhyrje të tillë”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Zyrtare: Thiago Motta, trajneri i ri i Juventusit

Juventusi ka emëruar zyrtarisht Thiago Mottan si trajnerin e tyre të ri, pas sukeseve që italo-brazilini kishte me Bolognan, duke i dërguar në Ligën...

Një i lënduar në një aksident mes dy veturave në Prizren

  Një aksident mes dy veturave ka ndodhur në Prizren, si pasojë e të cilit është lënduar një person. Policia njofton se përveç lëndimeve si pasojë...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit