29.8 C
Prizren
E enjte, 5 Gusht, 2021

Vaksinë mund të ketë në dhjetor, por maskat dhe distanca mbeten

Komisioni Evropian (KE) ka ndarë njëqind milion euro për zhvillimin e testeve të shpejta për koronavirusin, ka thënë presidentja e KE-së, Ursula von der Leyen.

Sipas saj, vaksina e parë pritet në fund të vitit, por edhe atëherë do të jetë thelbësore për qytetarët që të mbajnë maska dhe të mbajnë distancën fizike, sepse vala e tretë e pandemisë paraqet kërcënim.

Ajo tha në Bruksel se vendet anëtare të BE-së po punojnë në drejtim të unifikimit të rregullave dhe përpjekjeve për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, sepse, siç tha “situata është shumë e rrezikshme”.

Deklaratat e saj u bënë një ditë para se krerët e shteteve ose qeverisë të vendeve anëtare të zhvillojnë një takim, në të cilin do të diskutojnë për harmonizimin e rregullave të udhëtimit brenda kufijve të Bashkimit Evropian dhe funksionalizimin e një aplikacioni telefonik për luftimin e përhapjes së koronavirusit të ri.

“Në fund të vitit, ne llogarisim që do të kemi vaksinën dhe duhet të sigurohemi që ajo të jetë efektive në 70% të rasteve, duke përfshirë njerëz mbi moshën 65 vjeç”, tha Ursula von der Leyen.

Edhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në fillim të këtij muaji ka qenë në vetizolim, mirëpo më pas njoftoi se testi i saj për koronavirus ka dalë negativ.

Vendet evropiane kanë raportuar për rritje të numrit të të infektuarve dhe vdekjeve nga COVID-19. Shumica e këtyre vendeve tashmë kanë ndërmarrë masa shtesë të izolimit kundër përhapjes së koronavirusit.

Më Shumë

Vdes në moshën 16-vjeçare talenti i Ajaxit

Një lajm shumë i keq është njoftuar nga klubi i Ajax. Talenti i akademisë së holandezëve, Noah Gesser ka humbur jetën në një aksident mbrëmjen...

Xhubleta e Mihal Gramenos dhe kallashnikovi i Goran Bregoviqi

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA Çka i bashkon dhe a i bashkon diçka këto dy personalitete që kanë jetuar në vende të ndryshme dhe në...

Prizren: Vodhi laptopin dhe e fshehu në oborr, prangoset i dyshuari

Një vjedhje e rëndë është raportuar të ketë ndodhur sot në Prizren. Policia ka njoftuar se mbrëmë është arrestuar një personi me inicialet L.L. në...

U njohën në rrjete sociale – e dhunon në njërën nga villat e fshatit Nashec

Një rast i dhunimit kishte ndodhur më 22 korrik në Prizren, saktësisht në fshatin Nashec. IndeksOnline mëson se rasti është lajmëruar sot në Policia nga...

E trishtë/ Nëna e tre fëmijëve rrëmbehet, torturohet dhe vritet në SHBA

Një nënë e tre fëmijëve besohet se është rrëmbyer, torturuar dhe vrarë. Tara Strozier u raportua e zhdukur më 19 korrik dhe trupi i...

Vatrat e zjarreve rikthehen në Suharekë

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, ka njoftuar sot se janë rikthyer vatrat e zjarreve në këtë komunë për shkak të temperaturave të larta. Në Shirokë...

Gjykimi ndaj Burdushit, dëshmojnë qytetarët që dyshohet se i mashtroi

Me  dëgjimin e të dëmtuarve B.K, M.B, F.S dhe H.SH, të enjten ka vazhduar gjykimi ndaj Hysri Peqani i njohur si “Burdushi” i cili po akuzohet për...

Milani kërkon një tjetër sulmues, në ofensivë për Alexander Sorloth

Milani ka dështuar të fitoj shërbimet e sulmuesit brazilian Kaio Jorge, pasi atë e ka fituar Juventusi. Rossonerët kanë rikthyer sytë tek një tjetër objektiv...

Rrahje masive në një lokal, arrestohen gjashtë persona në Prizren

Policia e Kosovës ka arrestuar gjashtë persona në Prizren për lëndim të rëndë trupor. Persona e arrestuar M. XH 1994, E. A. 1995, D. K...

Deklarohen të pafajshëm ish-përfaqësuesit ligjorë të Komunës së Prizrenit, të akuzuar për korrupsion

Arben dhe Shqipëron Krasniqi janë deklaruar të pafajshëm në shqyrtimin fillestar të mbajtur të enjten, në Gjykatën Themelore të Prizrenit. Të pandehurit Krasniqi po akuzohen...

Burri qëndron 45 minuta në tualetin e restorantit, gruaja e inatosur bën veprimin e papritur

Nuk janë të pakta rastet kur gratë ankohen se burrat e tyre po shpenzojnë shumë kohë në banjo me telefona në duar. Ka nga...

Me bikini dhe e shtrirë në rënë, modelja seksi sapo “dogji” rrjetin

Modelja e njohur, Trejsi Sejdini, nuk di ë ndalet kur është fjala për rrjetet sociale. Ajo numëron mijëra ndjekës në profilin e “Instagram”-it, aty...

Gjuajti me armë zjarri në aheng familjar, policia i shkon në shtëpi burrit nga Suhareka

Dje policia në Suharekë kishte pranuar një informacion se në fshatin Duhel te Suharekës dëgjohen të shtëna nga arma e zjarrit. Veprimet policore ishin të...

Haradinaj shkon në të pamet për viktimat nga aksidenti në Kroaci

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka vizituar familjarët e viktimave të cilët vdiqën tragjikisht në aksidentin që ndodhi ditë më parë në Slavonski Brod...

Vrau gruan me thikë, shqiptari në Greqi: Kam prova që më tradhtonte

Shqiptari që vrau gruan në Greqi është shprehur për herë të dytë se ajo e tradhtonte, duke deklaruar se kur kreu aktin ekstrem nuk...

Haradinaj për Kurtin: Shet patriotizëm në negociata dhe heq barrierat që mbrojnë prodhuesit vendorë prej Serbisë

Ish-kryeministri Ramush Haradinaj ka kritikuar Qeverinë Kurti për shfuqizimin e vendimit për marrjen e masave mbrojtëse antidamping për mbrojtjen e industrisë së materialit ndërtimor...

Lajmet e Fundit