9.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Varrezë masive në Svircë të Medvegjës?

Varrezë masivePërfaqësuesit e Serbisë, të Kosovës e të bashkësisë ndërkombëtare do të hulumtojnë në bazë të njoftimeve për një varrezë masive në atarin e Svircës së Medvegjës, të ndodhur më 1999, njofton Beta.

Kryetari i Komunës së Medvegjës, Sllobodan Drashkoviq, ka deklaruar se do të gjurmohet terreni te vendi i quajtur Kapia, që ndodhet në kufirin ndërmjet Serbisë e Kosovës, afër Kamenicës. Sipas tij, denoncimi ka ardhur nga pala kosovare. Vendi është i banuar vetëm me shqiptarë.

Delegacioni përbëhet nga përfaqësues të qeverive, përkatësisht prokurorive për krime lufte nga Prishtina e Beogradi, si dhe nga AEULEX-i, por do të jenë të pranishëm edhe përfaqësuesit e Kryqit të Kuq Ndërkombëtar. Kjo do të jetë hera e dytë që bëhen kërkime për varrezë masive në territorin e Medvegjës.

Para dy vjetësh, sipas agjencisë Beta, u lëvrua lokacioni në fshatin Tupallë, ku dyshohej për varrezë masive, por nuk u gjet asgjë.

Më Shumë

Zyrtarë të BE-së sot vizitojnë Suharekën

Zyrtarë të Bashkimit Evropian, sot pritet të vizitojnë qytetin e Suharekës. Ata do të takohen edhe me kryetarin e kësaj komune, Bali Muharremaj. Marketing https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/   https://prizrenpress.com/guraziu-ne-prizren-me-20-vjet-pervoje-pune-ne-vendosjen-e-dyerve-laminatit-parketit-kuzhinave-dhe-dhomave-te-fjetjes/   https://prizrenpress.com/adi-plast-ne-prizren-nje-emer-i-njohur-ne-tregun-e-kosoves-dhe-nderkombetar-per-vendosjen-e-dyerve-dhe-dritareve/ https://prizrenpress.com/kompleksi-newco-elan-ofron-banesa-te-endrrave-tuaja-ne-zemer-te-prizrenit/ https://prizrenpress.com/banesa-ne-shitje-nga-renelual-tahiri/    

Haliti e mohon së Vataj do të kalojë në AAK: Të palëkundur në rrugëtimin e përbashkët politik

Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, ka mohuar mundësinë se ish-deputeti i kësaj partie, Ramë Vataj, do të kalojë në AAK. Në profilin e tij në...

Lajmet e Fundit