19.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Veriu, neutral ndaj statusit edhe pas zgjedhjeve

Mitrovice-VeriuHeqja e logos shtetërore nga fletëvotimet për zgjedhjet lokale të 3 nëntorit mund të jetë vetëm hapi i parë i neutralitetit të komunave veriore në raport me statusin e Kosovës.

Kjo gjendje neutrale në veri, vjen si rezultat i dialogut dhe marrëveshjeve të nënshkruara në Bruksel ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian,shkruan Tribuna.

Një model afërsisht i ngjashëm ishte proklamuar edhe para nisjes së dialogut politik, fillimisht përmes 6 pikave të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki moon e më pas edhe nga ana e Bashkimit Evropian në planin që atëherë ishte quajtur si drafti i Gjentilinit.

I pari parashihte ndarjen e pushtetit në mes Prishtinës dhe Beogradit, kurse i dyti e prezantonte modelin për veriun neutral dhe rajon evropian…

Më Shumë

Dëmet nga vërshimet në Rogovë të Hasit janë të mëdha|Video

Fermerët po ankohen se dëmet janë të mëdha me mijëra euro pas vërshimeve të ditëve më parë. Në terren kanë dalë zyrtarët komunalë për...

Qeveria përballet me një tjetër krizë, sektori privat bëhet gati t’i hyjë grevës

Kryetari i Sindikatës së Sektorit Privat, Jusuf Azemi, bëri të ditur se tanimë janë në përgatitjet e tyre të fundit për të hyrë në...

E diela me diell

Lajmet e Fundit