19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Vetëm 14 profesorë të UP-së hoqën dorë nga kontratat e dyfishta

Universiteti i prishtinesMë mijëra euro të buxhetit ka kursyer Rektorati i Universitetit të Prishtinës vetëm gjatë muajit janar, duke ua ndalur një numri të madh profesorësh të ardhurat mujore.

Fjala është për kategorinë e profesorëve, të cilët paralelisht me punën në Universitet mbajnë edhe një apo më shumë vende pune jashtë tij, bëjnë të ditur burime të “Kohës Ditore” brenda UP-së. Rektorati ka paralajmëruar se nuk do t’u japë pagë të rregullt, e as gjysmë normë profesorëve që janë zgjedhur ose emëruar në poste të tjera, jashtë Universitetit, përcjell koha.net. Të tillët do të paguhen vetëm për orët e mbajtura mësimore.

Në të kundërtën, u ka bërë thirrje që të deklarohen se për cilin post do të përcaktohen, por një numër i madh i tyre këtë përgjigje e kanë lënë pezull.

Ata as nuk i kanë lëshuar vendet e punës jashtë Universitetit, dhe as nuk e kanë refuzuar kontratën me këtë institucion, sipas vendimit më të fundit të Rektoratit në lidhje me kontratat e dyfishta të punës.

Drejtues të Rektoratit të UP-së kanë bërë të ditur për gazetën se deri tash janë gjithsej 14 profesorë, të cilët kanë hequr dorë nga kontratat e dyfishta dhe kanë lënë poste të rëndësishme jashtë tij, duke vendosur të mbajnë kontratë të rregullt pune me Universitetin

Më Shumë

Vdes profesori universitar Belul Beqaj

Është ndarë nga jeta profesori universitar Belul Beqaj. Lajmin për vdekjen e tij e kanë bërë të ditur familjarët përmes një njoftimi, ku theksohet se...

Katër ish-deputetë dënohen me nga 1 vit burgim me kusht

Gjykata Themelore në Prishinë, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj Mytaher Haskukës, Enver Hotit, Shqipe Pantinës dhe Teuta Haxhiut, duke i dënuar secilin veç e...

Lajmet e Fundit