14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Veteranët në Therandë, të revoltuar me dënimin e Qëndrim Rexhajt

Veteranet therandDënimi i Qëndrim Xhemajl Rexhaj nga Papazi I Therandës ka bërë që Shoqatat e dala nga Lufta e UÇK-së të reagojnë ndaj këtij vendimi. Ata kanë paralajmëruar për ditën e sotme edhe një protestë për të kundërshtuar vendimin e gjykatës së EULEX-it, e cila ka dënuar Rexhajn me 5.6 vjet burg.

Në një njoftim për media thuhet se Shoqata Veteranëve të Luftës së UÇK-së, shoqatës së Familjeve të dëshmorëve të Luftës së UÇK-së, ajo e Invalidëve të Luftës së UÇK-s dhe Shoqata e të burgosurve Politikë të Kosovës, degët në Therandë reagojnë ashpër ndaj vendimit të gjykatës së EULEX-it, e instaluar për dënime të shqiptarëve në Kosovë.

“Reagojmë ashpër dhe me indinjatë si dhe ndihemi shpirtërisht të lënduar e të shqetësuar për arrestimin, burgosjen si dhe dënimin me 5.6 vjet burg të veprimtarit Qendrim Xhemajl Rexha nga Papazi, fëmijën e veprimtarit të çështjes kombëtare, përkatësisht Dëshmorit të UÇK-së –Xhemajl Rexha nga Papazi”, thuhet në reagim. Atë për ditën e sotme kanë paralajmëruar edhe një protestë.

Më Shumë

Ylli mposhtet thellë nga Benfica në Ligën e Kampionëve

Kampioni i Kosovës në basketboll, Golden Eagle Ylli është mposhtur bindshëm nga ekipi portugez, Benfica me rezultat 92:67. Ndeshja e zhvilluar në Portugali nisi mirë...

Çmimet e derivateve të naftës për sot

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT), respektivisht Departamenti për Rregullimin e Tregut të Naftës, ka publikuar çmimet e produkteve të naftës për 24...

Lajmet e Fundit