22.9 C
Prizren
E martë, 22 Qershor, 2021

Vitia e pranon se ka mungesë të barnave esenciale, fajëson Qeverinë e kaluar

Deputetja e AAK-së, Time Kadriaj ka pyetur ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia për mungesën e vazhdueshme të listës se barnave esenciale si dhe konkretisht mungesën e insulinës.

“Pasojat e mostrajtimit të mjaftueshëm me barna po kemi vdekje me post-covid. Mungesa e insulinave është kërkesë e qytetarëve. Pra nuk ka mjaftueshëm dhe a do t’i kompensoni ato, cilat janë planet afatshkurtër”, ka pyetur Kadriaj.

Ndërsa Vitia i ka dhënë të drejtë deputetes së AAK-së se ka mungesë barnash esenciale përfshirë insulinat, por që kjo sipas Vitisë është pasojë e mosdijes së Qeverive të kaluara.

“Mos përmbushja e furnizimit me barna ndër vite qëndron, kjo për shkak të mungesës së aftësisë së Qeverive të kaluara që të mos përmbushin as 40 për qind furnizimin me barna esenciale”, ka thënë ai.

Ndërsa ministri Vitia ka premtuar se brenda muajit do të kontraktohen barna të mjaftueshme

“Nisma e prokurimit të aktivitetit të insulinave ka filluar vitin e kaluar shumë keq. Presim që brenda muajit të kontraktohet sasi e mjaftueshme”.

“Sot nuk mungojnë vetëm insulinat, por shumë barna nga lista esenciale dhe kjo është një nga gjërat më të këqija që ju kanë ndodhur qytetarëve të Kosovës”, është përgjigjur tutje ai.

Kurse Kadriaj iu ka kundërpërgjigjur duke thënë se qytetarëve nuk u intereson politika e prokurimit.

“Siguroni vaksinat e insulinat”.

Pas kësaj Vitia ka thënë se janë Qeveri dhe duhet t’i ndjekin ligjet, raporton EO.

“Nga dita e parë kemi filluar të merremi me këtë çështje në mënyrë serioze”, ka thënë ai.

Më Shumë

Arrestohet prokurori i Sarandës, një oficer i policisë gjyqësore, arbitri dhe zyrtari i klubit ‘Përmeti’

Një hetim me rëndësi i zhvilluar nga SPAK ka çuar në pranga prokurorin e Sarandës, Sali Hasa për veprën penale të korrupsionit, por jo...

Xhaka: Njerëzit duan ta shkatërrojnë Zvicrën por kot e kanë

Granit Xhaka iu ka reaguar kritikëve dhe mediave zvicerane pas fitores shpresëdhënëse të Zvicrës 3-1 kundër Turqisë në ndeshjen e fundit grupore në “Euro...

Gjarpërinjtë në Prizren luftojnë kokë më kokë me njëri-tjetrin

Dy gjarpërinj janë hasur në rrugët e fshatit Billushë të komunës së Prizrenit. Lexues të Klankosova.tv kanë dërguar pamje ku shihen gjapërinjtë që ishin të...

Nesër përurohet laboratori biokimik në QMF në Gjonaj

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, nesër do të bëjnë përurimin e...

Mbi 30 gra padisin uebfaqen pornografike: Ka publikuar video pa pëlqimin tonë

Më shumë se 30 gra e kanë paditur kompaninë që e ka në pronësi faqen pornografike, Pornhub, me akuzën se ka përdorur video eksplicite...

Çka do të ndodhë sot në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli, vizitojnë banesat kolektive. Më pas,...

Prizren/ Burri me probleme mendore tenton të bëjë vetëvrasje duke goditur veten me thikë

Një burrë në Malësinë e Re të Prizrenit dje ka tentuar t’i japë fund jetës së tij. Viktima ka tentuar të bëjë vetëvrasje duke e...

Rabini i bashkohet ushtrisë gjermane, 90 vite pasi Hitleri përjashtoi ushtarët hebrenj

Në periudhën kur Gjermania ishte në izolim total për shkak të koronavirusit, rabini Zsolt Balla fitoi reputacion për shërbimet fetare të cilat i transmetonte...

UEFA, cili e meriton çmimin e golit më të mirë?

UEFA ka publikuar katër gola prej të cilëve do të zgjedh më të mirin për këtë rund në Kampionatin Evropian. Patrick Shick është favorit pas...

Cilët mërgimtarë çojnë më shumë para në Kosovë?

Për 13 vjet, Kosova ka pranuar afër nëntë miliardë euro remitenca. Këto mjete financiare që dërgojnë qytetarët e Kosovës, të cilët jetojnë jashtë vendit,...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 5 pacientë të konfirmuar me COVID-19

Në bazë të raportimeve nga klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitar të Kosovës dhe spitaleve të përgjithshme, në trajtim janë 93 pacientë, prej tyre...

Detaje nga rrahja e infermierit në Dragash

Dy persona janë arrestuar pasi të njëjtit pas një mosmarrëveshje e kanë sulmuar fizikisht punëtorin e QKMF-së, të cilit i kanë shkaktuar lëndime trupore. Sipas...

Enca pranon ofertën për ta kaluar natën me para me një ndjekës, por ka një kusht

Këngëtarja, Enca Haxhia, është mjaftë aktive në rrjete sociale, ku vazhdimisht publikon fotografi e video nga jeta saj e përditshme. Madje, shpeshherë provokon imagjinatën...

Aksident trafiku në Gjonaj të Hasit, pesë të lënduar

Katër automjete janë përfshirë në një aksident trafiku në Gjonaj të Hasit. Pesë persona kanë pësuar lëndime trupore. “Është raportuar për një aksident trafiku në mes...

Fillon realizimi i analizave biokimike në QMF në Gjonaj të Hasit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj dhe drejtorin e Qendrës Kryesore të...

Gjyqtari Fidan Hoxha nga Prizreni, zgjedhet anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës 

  Në zgjedhjet e përgjithshme të mbajtur sot në Prishtinë, ku të drejtë vote kishin 318 (treqind e tetëmbëdhjete) gjyqtarë nga të gjitha Gjykatat Themelore,...

Lajmet e Fundit