0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Vrasja e Elvisit, plagë e thellë në familjen Pista

ElvisPista14Familjarët e Elvis Pistës e kanë përjetuar rëndë vrasjen e anëtarit të tyre, saqë nuk mund t’i mbledhin forcat për të deklaruar se si ndodhi vrasja. Pronari i restorantit “Jaha” dhe kamerieri që i ka shërbyer Elvisit me shoqëri, rrëfejnë se si ndodhi vrasja. Shokët e Elvisit shprehin karakterin e tij të mirë dhe huma

Ndonëse u bë një javë nga vrasja e kandidatit për deputet nga radhët e PDK-së, Elvis Pista nga Rahoveci, familja e tij ende nuk është e gatshme të flasë dhe të komentojë lidhur me këtë vrasje. Pas një vizite që i bëmë kësaj familje, ata ndiejnë dhembje të thellë për humbjen e tij dhe nuk dëshirojnë të deklarohen për medie pas asaj që i ka ndodhur kësaj familjeje. Për këtë familje humbja e Elvisit la një plagë të thellë. “Elvis Pista ishte njeri i shoqërueshëm, djalë i sjellshëm, i aftë, e mbi të gjitha zemërmirë” ka thënë pronari i restorantit, në të cilin kishte qenë natën kur u vra. “Elvisi ka qenë mysafir i rregullt në këtë restorant. Edhe pse atë natë kur ka ndodhur vrasja e tij unë nuk isha këtu, mund të them se kjo më ka prekur rëndë, sepse e njoh Elvisin. Ai ishte shok shumë i afërt me djalin e motrës time, Ali Shehun, dhe që të dy ishin të pandarë”, ka thënë për gazetën Gani Jaha, pronar i restorantit “Jaha” në qytetin e Rahovecit. Sipas tij, ishte edhe një gjë që e lidhte Elvisin me këtë restorant, të cilin e vizitonte shumë shpesh. “Vitin e kaluar, më 1 qershor, Elvisi e ka bërë këtu dasmën dhe asnjëherë nuk kemi pasur problem me të. Ai e ka ndier veten sikur në shtëpinë e tij këtu”, ka thënë Jaha, duke shtuar se ky lokal i ka dy roje, njëra që e vëzhgon lokalin dhe një që rri natën te pompa e benzinës.
“Nuk e dinim se ishte i plagosur”

E kush mund ta njohë më mirë Elvisin se sa ai i cili i ka shërbyer çdoherë në këtë restorant, kamerieri Artan Sokoli. “Unë i kam shërbyer më shumë Elvisit, jo vetëm atë natë, por gjithnjë. Ka qenë tip shumë i hapur, i qetë, dhe humorist. Atë natë, kur kanë ardhur ta festojnë ditëlindjen e gruas, ka qenë çdo gjë në rregull. U kemi shërbyer shumë mirë, sepse i kemi mysafirë të përhershëm. Ata kanë qenë të fundit që kanë dalë nga lokali dhe unë kam qenë ai që i ka përcjellë deri te dera e nuk kemi ndier asnjë zhurmë”, ka thënë Sokoli, duke e kujtuar mjaft mirë atë natë, që ishte bërë edhe më e errët se sa që është nata. Sipas tij, kur e kishte mbyllur derën kishte vazhduar të pastronte, mirëpo papritur kishte dëgjuar një zë teksa kërkonte ujë.

“Pasi i përcolla, vazhdova ta pastroj restorantin kur kanë ardhur dhe më kanë kërkuar ujë, pastaj kam dalë për t’i ndihmuar gruas dhe shokëve të tij, e ne nuk e kemi ditur se është i plagosur, vetëm mendonim se i ka rënë të fikët dhe e kemi thirrur ambulancën e pastaj ambulanca e ka thirrur Policinë”, ka theksuar ai.

Shpresojnë të zbardhet rasti sa më shpejt

I pyetur se a e njeh familjen e Elvisit, ai pa hezitim flet për të. “Familjen e Elvisit e njoh, janë një familje shumë e sjellshme, të shkolluar, ku edhe motra është shpallur si arsimtarja më e mirë. Përmenden si familje për gjëra të mira”, ka potencuar Artani, duke shtuar se e kanë përjetuar shumë rëndë vrasjen e tij dhe ende nuk janë këndellur mirë.

Vrasjen e Elvisit nuk e kishin përjetuar rëndë vetëm të afërmit e tij, por edhe qytetarë të komunës së Rahovecit. Sipas tyre, kjo është një tragjedi tejet e madhe që i ka ndodhur kësaj Komune.

“Ka qenë një njeri që ka kontribuar shumë për Rahovecin dhe ka qenë shumë shpirtmirë. Kjo që ka ndodhur është një tragjedi për Rahovecin dhe nuk e ndiejmë veten të sigurt tani e tutje, sepse nuk ka pasur vrasje më herët, kjo është e para”, ka thënë për gazetën Dashamir Morina, qytetar nga rrethina e Rahovecit.

Edhe Safet Bajrami ka thënë se pavarësisht që nuk e kishte njohur kurrë për së afërmi Elvisin, ka dëgjuar se është njeri i mirë. Ndërsa, Vajdin Berisha ka thënë se pret që sa më shpejt të zbardhet ky rast. “Ka qenë njeri shumë i mirë, i shoqërueshëm, e kjo që i ka ndodhur është një gjë e tmerrshme dhe shpresojmë që sa më shpejt të zbardhet ky rast e të mos ndodhin më këso rastesh”, u shpreh ai.

E, sipas Adem Sharkut, Elvisi çdokujt i ka gjetur zgjidhje. “Vdekja e tij ka shkaktuar dhimbje të mëdha te ne. Ai ishte shumë i hapur me të gjithë dhe kush ka shkuar të ankohet tek ai, Elvisi i ka gjetur zgjidhje”, ka shtuar Sharku.

Hetimet zhvillohen në disa drejtime
Edhe pse u bënë një javë nga vrasja e kandidatit për deputet të PDK-së, Elvis Pistes, i cili u ekzekutua në Rahovec, në orët e hershme të së dielës së kaluar, ende nuk ka asgjë konkrete sa u përket hetimeve që janë duke u zhvilluar për këtë vrasje. Këtë, e ka pohuar edhe kryeprokurorja e Prokurorisë Themelore të Gjakovës, Shpresa Bakija. “Nuk ka asgjë të re në këtë rast. Jemi duke e vazhduar punën tonë me intensitet maksimal”, ka thënë Bakija. Ajo ka konfirmuar se hetimet janë duke u zhvilluar në të gjitha drejtimet e mundshme që mund të çojnë deri te zbardhja e kësaj vrasjeje.

“Hetimet jemi duke i zhvilluar në të gjithë drejtimet dhe pistat e mundshme. Duhet ta keni të qartë se veprimet e ndërmarra kërkojnë kohë”, është shprehur Shpresa Bakija, duke shtuar se nuk është eliminuar asnjë pistë e mundshme e këtij akti kriminal. Kryeprokurorja Bakija nuk ka dashur të flasë për ndonjë afat se kur mund të pritet të dilet me ndonjë rezultat konkret lidhur me hetimet e deritashme të këtij rasti.

“Nuk është e preferuar, bile as e qëlluar të jepet ndonjë afat për këtë punë. Një gjë mund t’iu garantoj se jemi duke punuar me seriozitetin dhe intensitetin maksimal”, është shprehur Shpresa Bakija.
(Kosova So

Më Shumë

Cristiano Ronaldo fiton 450 mijë euro nga ndjekësit e rremë në Instagram

Sipas një studimi të ri, Cristiano Ronaldo, po fiton 450 mijë euro për postim në Instagram nga ndjekësit e rremë. Portugezi u largua nga Manchester...

Arrestohet një person në Prizren, dyshohet se vodhi tavolina

Policia ka arrestuar në mbrëmjen e të mërkurës një person në Prizren, nën dyshimin për vjedhje të tavolinave. Tavolinat ishin gjetur në veturën, të cilën...

Lepuri me doreza

Lajmet e Fundit